II Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego w Zabrzu - Poziom 320

Data publikacji:
30 Wrzesień 2014
Odsłuchaj tekst

 

Po ubiegłorocznym sukcesie I Międzynarodowego Festiwalu im Krzysztofa Pendereckiego - Poziom 320 w Zabrzu, w dniach 24-30 października 2014 odbędzie się jego druga edycja.

Zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko, bowiem w ramach pierwszej edycji miały miejsce dwie polskie premiery dzieł Mistrza – premiera Kwartetu „Kartki z nienapisanego Dziennika” w wersji na kwintet i pierwsze polskie wykonanie Adagio z Symfonii nr. 3 w wersji na smyczki dedykowanej Valeremu Giergievowi w 60. rocznicę urodzin, a także rewelacyjne podziemne "Święto Wiosny" Igora Strawińskiego w wykonaniu Itamara Golana i Natsuko Inoue na fortepian na cztery ręce z udziałem Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Festiwalowi towarzyszyło wiele innych atrakcji, m.in. wystawa plastyczno-wizualna Bartosza Sikorskiego, inspirowana twórczością Maestro Pendereckiego.

Tegoroczna edycja nosząca tytuł "Multimedialne Spotkania Sztuk" tego w zamyśle interdyscyplinarnego Festiwalu wyróżniać się będzie sposobem prezentacji dzieł Mistrza i innych kompozytorów oraz osobistym występem Patrona. Krzysztof Penderecki zadyryguje Sinfoniettą Cracovią, której w "Emanacjach" partnerować będzie Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej. Dyrektorem Festiwalu jest ponownie Jurek Dybał.

Festiwal to przede wszystkim niezwykłe miejsce - sala koncertowa 320 metrów pod ziemią w zabytkowej Kopalni Guido. W tym roku jednak przekornie wychodzimy na powierzchnię, do zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca, gdzie 30 października na Finał zaprezentujemy „Emanacje” i „Anaklasis” Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonię "Z Nowego Świata" Dvořáka, w nowoczesnej multimedialnej oprawie świetlno-tanecznej Daniela Stryjeckiego.

Czekamy z ekscytacją na to spotkanie, a raczej zderzenie awangardy brzmieniowej Pendereckiego, z tańcem współczesnym i tzw. "nowymi mediami". Profesor Penderecki, z reguły nieprzekonany do tanecznych prezentacji jego dzieł scenicznych, tym razem okazał aprobatę.

To, że jego twórczość inspiruje przedstawicieli tak różnych gatunków sztuk, w tym artystów operujących tak zwanymi "nowymi mediami", świadczy o tym, jak bardzo aktualna i atrakcyjna jest jego twórczość (szczególnie ta z wczesnego okresu) również dla ludzi młodych.

Ten sposób prezentacji wsparty tańcem i wizualizacjami przyciąga ludzi spoza kręgu odbiorców muzyki współczesnej, czy muzyki poważnej. Mamy nadzieję, że ta grupa docelowa, do której dzięki interdyscyplinarności Festiwalu chcemy dotrzeć, "zarazi" się fascynacją muzyką Krzysztofa Pendereckiego i muzyką "nową" w ogóle. Kontynuujemy też prezentację niezwykłych instrumentów. W tym roku usłyszymy improwizację na tubafon, zaprojektowany przez Prof. Pendereckiego.

Oczywiście Festiwal odbywać się będzie również pod 320 metrów ziemią. Koncert inauguracyjny rozpocznie się tam Sekstetem Krzysztofa Pendereckiego w doborowej międzynarodowej obsadzie i przedstawieniem poetycko–baletowym - "Historia żołnierza" Igora Strawińskiego - z udziałem Wojciecha Pszoniaka, który nota bene zaczynał karierę artystyczną od ... nauki gry na oboju w szkole muzycznej w Bytomiu! Wojciech Pszoniak wcieli się aż w trzy postacie, a Edward Lutczyn dopowie resztę rysunkiem na żywo (wyświetlanym na ekranie) inspirowanym muzyką i tekstem C.F. Ramuza w tłumaczeniu Juliana Tuwima. Rewelacyjny perkusista Martin Grubinger z Austrii, Wim van Hasselt z Concertgebouw Amsterdam, Storioni Trio z Holandii, Andrea Zucco z Włoch i pozostali artyści zadbają o najwyższą jakość strony muzycznej.

Będzie spotkanie z Panią Elżbietą Penderecką, prekursorką managementu kulturalnego w Polsce i występ młodych muzyków wskazanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, którzy zagrają utwory Patrona Festiwalu jej dedykowane, a także projekcja filmu o prof. Pendereckim. Współpraca z Centrum Pendereckiego to radość i nobilitacja – pomagamy w ten sposób młodym wiolonczelistom w rozwoju ich kariery.

W jednym z postindustrialnych pomieszczeń Kopalni Guido na poziomie 320, zwanym Komorą Kompresorów, będzie miała miejsce wystawa pokonkursowa I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret artysty”, którego patronem honorowym jest Prof. Penderecki. Kuratorem wystawy jest Marek Bebłot.

Serdecznie zapraszamy na "Multimedialne Spotkania (...)" z muzyką Patrona Festiwalu i nim samym właśnie do Zabrza - miasta przyjaznego kulturze wysokiej. Ufamy, że Dom Muzyki i Tańca oraz sala koncertowa 320 metrów pod ziemią w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu są interesującą alternatywą do tradycyjnych sal koncertowych, w których z reguły możemy obcować z twórczością Dvoraka, Strawińskiego i Pendereckiego.

Źródło:    Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  /   Oficjalna strona Festiwalu 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice