Śląskie we władzach ERIH

Data publikacji:
06 Październik 2014
Odsłuchaj tekst

Podczas zakończonego w sobotę dorocznego Walnego Zgromadzenia ERIH głosami członków stowarzyszenia na wiceprezydenta Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego wybrano dr. Adama Hajdugę, kierownika referatu promocji dziedzictwa industrialnego przy Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

„Ten wybór przyjmuję jako formę docenienia starań Województwa Śląskiego związanych z utworzeniem i ciągłym rozwojem Szlaku Zabytków Techniki i jego święta INDUSTRIADY, flagowego sieciowego produktu turystyki industrialnej w naszym kraju” – wyjaśnia nowy wiceprezydent.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego należy do sieci ERIH od 2010 r. i jest jedynym w tej sieci szlakiem regionalnym z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem ERIH jest promocja turystyczna miejsc związanych z historią europejskiego przemysłu. Trzonem sieci jest 80 punktów kotwicznych. Są to obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym i największym potencjale turystycznym.

W Polsce jest pięć takich obiektów. Aż cztery z nich zlokalizowane są w województwie śląskim. To Kopalnia Guido w Zabrzu, Tyskie Browarium, Muzeum Browaru Żywiec oraz Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

W Zarządzie ERIH – sieci zrzeszającej blisko 200 obiektów dziedzictwa przemysłowego zasiadają przede wszystkim praktycy, zarządzający dziedzictwem przemysłowym w Europie. Prezydentem stowarzyszenia wybrano prof. dr Meinrada Marię Greweniga z Huty Voelklingen (Niemcy), obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, skarbnikiem Susanne Schlimm z Hali Stulecia w Bochum (Niemcy). W skład Zarządu ERIH wchodzą również przedstawiciele z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Włoch.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice