Tarnogórskie podziemia idą na rekord?

Data publikacji:
13 Październik 2014
Odsłuchaj tekst

Tarnogórskie zabytki industrialne odwiedza coraz więcej turystów. Jak wynika z najnowszych statystyk przez ostatnie trzy kwartały Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię "Czarnego Pstrąga" zwiedziło w sumie blisko 92,5 tysiąca osób. Jeżeli tendencja wzrostowa utrzyma się, to rok 2014 może okazać się dla tych obiektów rekordowy.

Do końca września, zarówno kopalnia jak i sztolnia zanotowały o wiele większą frekwencję niż przez pierwsze 9 miesięcy roku ubiegłego. Zabytkową Kopalnię Srebra postanowiło przetestować ponad 58 tysięcy osób, czyli mniej więcej tyle ile przez cały ubiegły rok. Dla porównania pierwsze trzy kwartały minionego roku kopalnia zakończyła na poziomie 48 tysięcy zwiedzających. Oznacza to wzrost o ponad 18 procent.

Z kolei tarnogórską Wenecję, czyli Sztolnię "Czarnego Pstrąga" odwiedziło do końca zeszłego miesiąca ponad 34 tysiące osób. To blisko o 5,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ten sposób dawny obiekt przemysłowy zwiększył ruch turystyczny o ponad 16 procent. Najlepszy wynik sztolnia osiągnęła w czerwcu. Wtedy podziemną trasę przepłynęło niecałe 10 tys. turystów.

Według prognoz Biura Obsługi Ruchu Turystycznego -  Zabytkowa Kopalnia Srebra może zakończyć rok na poziomie 70-75 tys. zwiedzających. Byłby to rekord ostatniej dekady, gdyż średnio kopalnię odwiedzało wtedy około 60 tys. osób. Równie udany rok może zaliczyć także Sztolnia "Czarnego Pstrąga". Przewidywany wynik to ponad 40 - 42 tys. turystów.

Zabytkową Kopalnię Srebra udostępniono do zwiedzania już w 1976 roku. To jedyna w Polsce trasa turystyczna,  która prowadzi gości przez unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym. Zanim turyści zjadą windą do podziemi i rozpoczną zwiedzanie udźwiękowionej trasy turystycznej, oglądają nowoczesne Multimedialne Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych znajdujący
się tuż przy budynku nadszybia kopalni.

Sztolnię „Czarnego Pstrąga” udostępniono do zwiedzania w 1957 roku. To nie tylko unikatowy zabytek techniki, ale również najdłuższa w Polsce, bo licząca aż 600 metrów, podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, która odprowadzała kiedyś wody kopalniane na powierzchnię ziemi.  

Do tej pory tarnogórskie zabytki górnicze, leżące na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odwiedziło w sumie ponad 5 mln turystów. 10 lat temu podziemia kopalni oraz sztolni znalazły się na prestiżowej prezydenckiej liście Pomników Historii. Na zaawansowanym etapie są również prace związane z wpisem labiryntu tarnogórskich podziemi, których niewielką częścią jest kopalnia i sztolnia, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło (foto, tekst):   Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej   /   Zabytkowa Kopalnia Srebra  

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice