Zabrze otwiera kopalnię

Data publikacji:
12 Listopad 2014
Odsłuchaj tekst

Zakończył się jeden z etapów udostępnienia dla zwiedzających kompleksu Sztolni Królowa Luiza. To wyjątkowo rozbudowany zespół obiektów obejmujący biegnącą pod Zabrzem zabytkową, 2,5 kilometrową sztolnię wraz z wiodącym przez pokład węgla chodnikiem 510, zrewitalizowane budynki dawnego Pola Zachód Kopalni „Królowa Luiza” i kompleks edukacyjno-turystyczny przy ul. Sienkiewicza. Cała inwestycja będzie gotowa przed końcem przyszłego roku.

Już od 12 listopada dostępne będą dla zwiedzających dwie wystawy przygotowane w naziemnych, zrewitalizowanych obiektach Sztolni (b. kopalni „Królowa Luiza”). Pierwsza z nich, „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998”, opowiada dzieje jednej z najstarszych, największych i najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego w Europie. Z kolei wystawa „Kopalnia Edisona” zlokalizowana w zabytkowym pomieszczeniu kopalnianej rozdzielni 6kV, pokazuje postęp, jaki dokonał się w górnictwie węglowym dzięki masowemu wykorzystaniu elektryczności.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się także pokaz pracy zabytkowej maszyny parowej z 1915 r., dysponującej potencjałem równym mocy piętnastu średniej wielkości samochodów osobowych. Przy dobrej pogodzie zwiedzający mogą również zobaczyć panoramę Górnego Śląska ze szczytu 30-metrowej wieży szybu „Carnall”.


W marcu 2015 roku planowane jest zakończenie rewitalizacja Łaźni Łańcuszkowej, czyli przyszłego centrum obsługi ruchu turystycznego Sztolni Królowa Luiza. Przy ul. Sienkiewicza powstaje Park 12C, będący przestrzenią edukacyjno-rozrywkową dla rodzin z dziećmi. W wyrobiskach Sztolni trwają roboty związane z przystosowaniem obiektu do prowadzenia ruchu turystycznego.

– W Zabrzu powstaje duży kompleks turystyczno-muzealny. Obecnie jego wizytówką jest Kopalnia Guido, którą co roku odwiedza ponad 120 tysięcy turystów. Wierzę, że nowe wystawy stałe poświęcone historii Kopalni Królowa Luiza i dziejom elektryfikacji górnictwa węglowego, pokaz pracy zabytkowej maszyny parowej oraz rzut oka na Zabrze z wysokości wieży szybowej dobrze pokazują, iż nasz projekt nabiera rozmachu. O Zabrzu robi się głośno w całej Polsce. Wkrótce ciekawych miejsc do zwiedzania będzie tak wiele, że zobaczenie ich w ciągu jednego dnia stanie się trudne do wykonania. Hostel w naszym kompleksie już jest gotowy – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, wspólnej instytucji kultury Miasta Zabrze i samorządu Województwa Śląskiego.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice