Aktualności

Data dodania: 16 sierpnia 2017
Eksperci Komisji Historycznej przy Instytucie Stali VdeH będą zwiedzać obiekty SZT

Komisja Historyczna przy Instytucie Stali to organizacja zajmująca się przekazywaniem, badaniem oraz upowszechnianiem historii żelaza i stali, a także industrialną historią gospodarczą i społeczną Europy. Główne pola działalności to komunikacja historyczna oraz promocja zagadnień związanych z historią stali i żelaza oraz prace archiwizacyjne w przemyśle stalowym.

Po odwiedzeniu w ubiegłych latach górniczo-hutniczych regionów Saary, Harzu, Siegerlandu i Zagłębia Ruhry oraz Ukrainy, Walii, północnych Włoch i południowej Szwecji, w roku 2017 obrady będą poświęcone tematowi „Górny Śląsk – górniczy region w dobie przemian“.

W dniu 16 sierpnia br. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się spotkanie wprowadzające z przedstawicielami Komisji Historycznej. Stronę polską reprezentować będę m.in. dr inż. arch. Henryk Mercik - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Alicja Knast – dyrektor Muzeum Śląskiego, prof. dr hab. inż. Janusz Szpytko – prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce. Zaproszeni na spotkanie prelegenci będą poruszali tematy związane z historią gospodarczą, procesem industrializacji oraz rozwojem przemysłu górniczego i hutniczego na terenie Górnego Śląska na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Na przykładzie takich obiektów jak Kopalnia GUIDO, Sztolnia Królowa Luiza, Huta „Wilhelmina w Szopienicach (Georg von Giesche’s Erben) oraz Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. W kontekście ostatnich historycznych wydarzeń związanych z wpisem obiektów tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się więcej o problematyce tarnogórskich struktur pogórniczych oraz historii kopalnictwa rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. Zaprezentowane zostaną także Szlak Zabytków Techniki, Industriada – święto Szlaku oraz Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego (ERIH).

W ramach wizyty Komitetu zaplanowano odwiedzenie miejsc interesujących nie tylko z punktu widzenia historii techniki, lecz również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie uczestnicy zapoznają się z aktualnymi osiągnięciami w zakresie technologii wytwarzania i obróbki stali, oraz zostaną uczuleni na ekonomiczno-polityczne zadania przemysłu, np. dotyczące środowiska naturalnego i energii. Przedstawiciele Komisji Historycznej odwiedzą Zakład BGH Polska w Katowicach, który specjalizuje się w produkcji płaskowników stalowych o przekrojach płaskich i kwadratowych oraz ThyssenKrupp Energostal SA w Dąbrowie Górniczej, który jest czołowym dystrybutorem wyrobów hutniczych i tworzyw sztucznych w Polsce. Zaproszeni goście będą mieli okazję zjechać 320 m, by poznać najdłuższą podziemną trasę turystyczną w Kopalni GUIDO, poznać historię hutnictwa metali nieżelaznych na Górnym Śląsku w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach i przespacerować się po osiedlu Nikiszowiec. W ostatnim dniu wizyty (sobota – 19.08) obejrzą wpisaną do rejestru zabytków województwa śląskiego halę dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, siedzibę przyszłego Muzeum Hutnictwa oraz Wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i Odział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach.