Industriada piękna jak nigdy

Data publikacji:
17 Maj 2018
Odsłuchaj tekst

Nigdy wcześniej nie była tak skoncentrowana na kobietach. Po raz pierwszy odbywa się w obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak zawsze oferuje prawie 500 bezpłatnych wydarzeń w 25 miastach oraz darmowy transport koleją, autobusami i tramwajami. W sobotę 9 czerwca spotykamy się na INDUSTRIADZIE, święcie Szlaku Zabytków Techniki.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w 44 obiektach w 25 miastach. Do obiektów tworzących SZT dołączyły, w wyniku konkursu, także zabytki zaprzyjaźnione: Fabryka Pełna Życia z Dąbrowy Górniczej, Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim. – Dzięki współpracy samorządów lokalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych INDUSTRIADA jest nie tylko największym i najciekawszym w tej części Europy festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe, ale i festiwalem, który nie ogranicza dostępu osobom mniej zamożnym do kultury. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7% z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym między innymi przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik. Takie rozwiązania na pewno pomagają w korzystaniu z zasobów dziedzictwa kulturowego naszego regionu – zauważa marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

– INDUSTRIADA 2018 przypomni mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. I choć odbywa się, jak zawsze, w drugą sobotę czerwca, to nie mogła nie zauważyć Dnia Matki. I właśnie dlatego Szlak Zabytków Techniki wspólnie z Regionalnym Instytutem Kultury i innymi partnerami organizują dwudniowy minifestiwal zatytułowany „Tu byłam. Joanna” poświęcony życiu i działalności „Matki Przemysłu”, czyli Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Grycik. To rozwinięcie oferty Szlaku i jego nowy subprodukt. Jest to pierwsza ze ścieżek tematycznych w ramach trasy „Śladami rodów przemysłowych”. Ta trasa w ramach Szlaku Zabytków Techniki odkrywać będzie konteksty, ślady i pamiątki po tych, którzy dzięki swojej przedsiębiorczości i zgromadzonemu majątkowi na stałe zapisali się na kartach historii naszego regionu – informuje Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalna inauguracja INDU-STRIADY odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie za sprawą Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Tarnowskich Gór, czekać na nas będą między innymi warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz Paulina Przybysz i Brodka. Na zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki przygotowano dynamiczne widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję tego monumentalnego show zaangażowano między innymi trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.
Katalog tegorocznych atrakcji liczy 517 wydarzeń, 482 są dostępne bezpłatnie, a 65 wymaga rezerwacji. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.
Do wszystkich atrakcji dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec). Szczegółowe informacje oraz kupony na stronie industriada.pl w zakładce „Transport”.

Skoro przed INDUSTRIADĄ mogliśmy wziąć udział w rozruchu maszyn, po festiwalu powinna być szansa na naładowanie akumulatorów. I z taką właśnie inicjatywą wychodzą Koleje Śląskie, które zapraszają do udziału w wyjątkowych wycieczkach. Zobaczymy esencję industrialnych krajobrazów, sprawdzimy linie, z których na co dzień korzystają wyłącznie pociągi towarowe. A to wszystko w wygodnym i nowoczesnym pociągu typu ELF 2 jadącym trasą: Bytom – Gliwice Sośnica – Zabrze Makoszowy – Ruda Śląska Kochłowice – Stawiska – Siemianowice Śląskie – Bytom. Odjazd o 9.15 i 13.15. W podróży towarzyszyć nam będą przewodnicy, którzy opowiedzą o przemysłowym dziedzictwie regionu mijanym za oknami pociągu.
„Akumulatory” warto naładować też choćby po to, aby po INDUSTRIADZIE mieć zapas energii na wizytę w Muze-um Śląskim w Katowicach. Dzięki specjalnej zniżce zamieszczonej na kuponie Kolei Śląskich i broszurze z programem festiwalu do 30 czerwca 2018 r. będzie można skorzystać z promocji na zwiedzanie muzeum. Okazując je w kasach otrzymamy 50% zniżki od ceny podstawowej każdego biletu. Kupon ważny jest dla dwóch osób.

Na stronie internetowej industriada.pl można skorzystać z wyszukiwarki i wcześniej zapoznać się z bogatym programem święta Szlaku Zabytków Techniki. Za pomocą zakładki MOJA INDUSTRIADA każdy może stworzyć własną trasę i podążać nią 9 czerwca. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są również w specjalnie przygotowanej książeczce z programem. Można ją znaleźć między innymi w 44 obiektach biorących udział w INDUSTRIADZIE.

INDUSTRIADA to najlepszy produkt turystyczny – potwierdza to Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej z 2017 roku. Chwalmy się tym osiągnięciem i nie zapominajmy o kolejnym, jeszcze ważniejszym: już niemal od roku dwa obiekty Szlaku, Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga z Tarnowskich Gór wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyne takie wyróżnienie w województwie śląskim i 15. w Polsce.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  4
Pogoda
Katowice