Na południe! Tam też jest INDUSTRIADA.

Data publikacji:
08 Czerwiec 2017
Odsłuchaj tekst

Święto Szlaku Zabytków Techniki to ponad pół tysiąca wydarzeń w 28 miastach województwa śląskiego. Ogrom atrakcji przygotowały muzea i industrialne obiekty na południu województwa – w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu i Żywcu. Święto Szlaku Zabytków Techniki to ponad pół tysiąca wydarzeń w 28 miastach województwa śląskiego. Ogrom atrakcji przygotowały muzea i industrialne obiekty na południu województwa – w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu i Żywcu. 

Bielska Stara Fabryka już od rana otworzy swoje drzwi. Entuzjaści prac ręcznych będą mieli szansę stworzyć własny industrialny zegar czy spróbować sił w malowaniu na szkle. Hitem programu będą warsztaty szycia maskotek w kształcie legendarnej bielskiej maszyny – Fiata 126p.

„Tropem ikon dizajnu” podążą uczestnicy specjalnie przygotowanego questu, a śladami zabytków architektury przemysłu ruszą uczestnicy wycieczki „Fabryka maszyn Josephy, Befama”. Odwiedzający Bielsko będą mogli także wziąć udział w warsztatach fotografii industrialnej i wernisażu dwóch wystaw „Redukcja szumu” oraz „Od liczydła do smartfona”.

W Cieszynie INDUSTRIADĘ świętować będzie Browar Zamkowy oraz Muzeum Drukarstwa. O tym jak przez ostatnie 171 lat warzono piwo w Cieszynie dowiemy się podczas zwiedzania Browaru. Podczas specjalnego pokazu poznamy brzmienie browarnianych maszyn. Poza tym będzie można zobaczyć wystawę fotografii i spektakl „5 x M”. Tajemnice drukarstwa i specyfikę niegdyś stosowanych maszyn będziemy mogli lepiej poznać w Muzeum Drukarstwa. W programie INDUSTRIADY znalazły się m.in. zabawy dla dzieci oraz pokaz multimedialny „Dyrygenci zmian”. Gwoździem programu będzie pokaz składania i pracy maszyny z 1948 roku “Industriada Mercedesa składa”. Nie zabraknie oferty kulturalnej, tym razem w formie spotkania z Jerzym Kronholdem i Karolem Frankiem.

Muzeum Ustrońskie wszystkim zwiedzającym pokaże jak wyglądało życie i praca ustrońskiego robotnika. Dzięki interaktywnemu pokazowi multimedialnemu możliwe będzie wirtualne zwiedzanie nieistniejącej już Kuźni Ustroń. W Muzeum będzie można usłyszeć rytmy i dźwięki dawnych hal kuźniczych, zobaczyć animowaną opowieść o historii ustrońskiego przemysłu czy wcielić się w rolę ustrońskiego robotnika w czasie gry planszowej.

Pokaz kucia na zabytkowych młotach wybije rytm maszyny, a metody pracy pionierów kuźnictwa będzie można poznać w czasie pokazów kucia wolnoręcznego. W ciągu całego dnia trwać będą wycieczki „Szlakiem ustrońskiego przemysłu” oraz tematyczna gra miejska. Opowieści o przemysłowej przeszłości miasta będzie można poznać dzięki obecności byłych pracowników Zakładów Kuźniczych, a całodzienną imprezę zakończy w Ustroniu zakończy radosny happening „Muzyka starego silnika”.

Obowiązkowym punktem programu INDUSTRIADY dla każdego miłośnika piwa i piwowarstwa jest Muzeum Browaru Żywiec. O procesie produkcji w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu w XIX, XX i XXI w. szczegółowo opowiedzą przewodnicy podczas zwiedzania muzeum i browaru.

Specjalny transport pomiędzy obiektami na południu województwa śląskiego organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Dzięki staraniom Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej od godziny 10.00 na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn – Ustroń Żywiec kursować będzie specjalny autobus. Warunkami skorzystania ze specjalnie przygotowanego transportu jest wcześniejsza rejestracja i odwiedzenie jednego z obiektów festiwalu w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu lub Żywcu (należy zachować bilet wstępu).

Poruszanie się pomiędzy obiektami biorącymi udział w INDUSTRIADZIE ułatwią w tym roku także Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Żeby skorzystać z darmowego transportu należy wyposażyć się w specjalne kupony. W przypadku KZK GOP i MZK Tychy można je pobrać online, a chcący skorzystać z podróży Kolejami Śląskimi powinni odebrać kupony w wyznaczonych punktach. Szczegóły na stronie industriada.pl.

Stara Fabryka w Bielsku Białej, żródło: arch. UMWSl

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice