Aktualności
Data dodania: 1 lutego 2018

Trzecia odsłona Młodych Odkrywców na Szlaku on-line


Książka edukacyjna Młodzi odkrywcy na Szlaku to specjalna propozycja dla przyszłych pasjonatów przemysłowej historii naszego regionu. Na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki pojawiło sie uzupełnione III wydanie publikacji.

"Młodzi Odkrycy na Szlaku" zainteresowaniem cieszą się również wśród nauczycieli i rodziców.

W nowej wersji książki edukacyjnej pojawiły się strony poświęcone obiektom Szlaku Zabytków Techniki, które dołączyły do sieci w zeszłym roku. W rozdziale "Kopalnie, górnicy i ich życie codzienne" znalazły się informacje o Muzeum Śląskim w Katowicach, Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach i osiedlu Familoki w Czerwionce-Leszczynach. Część "Kuj żelazo, walcuj cynk" uzupełniono o stronę dotyczącą Muzeum Hutnictwa Cynku - WALCOWNI. Do rozdziału "Woda i ogień" dołączono ciekawostki o Fabryce Porcelany w Katowicach, a "Historie o chlebie" uzupełniły wiadomości o Starym Młynie - Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach.

Fragment okładki książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku

Książka powstała z inicjatywy referatu promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W prace projektowe i merytoryczne zaangażowana była Instytucja Kultury Zamek Cieszyn, a także studio projektowo-ilustratorskie Dinksy. Nad jej wykonaniem czuwał zespół metodyków, którzy dostosowali treści dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Publikacja prezentuje prace nie tylko pracę górników i hutników, ale także kolejarzy, drukarzy, mistrzów włókiennictwa czy odlewnictwa, a nawet radiowców. Poszczególne strony publikacji zostały udostępnione do ściągnięcia. Można je wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w szkole, to także również doskonała sposób na spędzenie wspólnego czasu w domu. Co najważniejsze książka zachęca do poznawania Szlaku Zabytków Techniki, najbardziej intresującej trasy turystyki industrialnej w Polsce i kwintesencji przemysłowych tradycji całego województwa śląskiego.

 

  SPIS TREŚCI

 

1. Kopalnie, górnicy i ich życie

2. Po wąskim torze

3. Kuj żelazo, walcuj cynk

4. Srebrne podziemia

5. Prąd i fale radiowe

6. Woda i ogień

7. Drukarze i ich warsztat pracy

8. Historie o chlebie

9. Od baranka do ubranka