Opis wydarzenia
Data wydarzenia: 1 sierpnia 2019 - 29 sierpnia 2019

SZKŁO-REAKTYWACJA: wystawa prac Ludwika Fiedorowicza w GSW Elektrownia w Czeladzi


Od 1.08. br. zapraszamy do obejrzenia wystawy szkła artystycznego i użytkowego Ludwika Fiedorowicza. Autor (ur.1948 r.) to artysta plastyk i projektant, absolwent Wydziału Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta).

Współpracował z Hutą Szkła Gospodarczego HORTENSJA w Piotrkowie Trybu¬nalskim. Następnie rozpoczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej). Od 1975 r. pracował w niej jako projektant. Od końca lat 70-tych związany z oddziałem huty w Ząbkowicach - Hutą Szkła Artystycznego STASZIC w Dąbrowie Górniczej, gdzie pełnił funkcję projektanta oraz kierownika artystycznego i pracował do 1992 r. Uczył także projektowania szkła w latach 1983-1984 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora). Od 1993 r. plastyk miejski w Sosnowcu, gdzie pracował aż do emerytury.


Ludwik Fiedorowicz stworzył szereg projektów szkła użytkowego: wazonów, amfor, dzbanów, mis. W swoim dorobku ma takie projekty, jak m.in. zestawy: LAPS, MUSZLE czy BRATKI. Wziął udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych. Wśród licznych inspiracji artysty znajdziemy zarówno współczesne utwory muzyczne, tradycje szkła krystalicznego jak i… marzenia senne.


Laureat licznych nagród, spośród których najważniejsze to: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego, (Katowice 1977 r.) oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Obecnie jego prace można oglądać na stałych wystawach w muzeach w Sosnowcu i Gliwicach, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz na licznych wystawach czasowych
Zamysłem przekrojowej wystawy SZKŁ0 -REAKTYWACJA w GSW Elektrownia jest autorski powrót do najlepszych, często zapomnianych, projektów artysty. Warto podkreślić, że jest to jedna z pierwszych prezentacji jego prac po blisko 40-tu latach.
Wyjątkowo – i już prawie powakacyjnie - zapraszamy na finisaż wystawy. Odbędzie się on w czwartek 29.08, o godz.18.00.


Data
01.08.2019
- 29.08.2019
Położenie
w centrum miasta
Rodzaj wydarzenia
Szlak Zabytków Techniki
Adres
ulica Dehnelów 45
Kontakt
Kalendarium wydarzeń