Niedziela u przemysłowca

Odsłuchaj tekst

Koszęcin

Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. To właśnie tu 9 czerwca będzie można odpocząć po INDUSTRIADZIE podczas porannego koncertu Zespołu. W ciągu dnia wszystkich umuzykalnionych przyciągnie XXVI Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza. A z okazji 100. Rocznicy urodzin Stanisława Hadyny możliwe będzie zwiedzanie zespołu pałacowego z XIX-wiecznym parkiem w stylu angielskim. Wieczorem Telewizja TVS zaprasza na wspólną zabawę z muzyką i tańcem, podczas specjalnie przygotowanego programu artystycznego.

 

Nakło Śląskie

Pałac w Nakle Śląskim był letnią rezydencją bytomsko-siemianowickiej linii rodu Donnersmarców. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury Śląskiej, które w niedzielę zaprosi na szereg atrakcji. W południe będzie można poznać dawne stroje dzięki grom i zabawom prowadzonym przez Krynolinę – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu. Po południu w pałacu zabrzmi gitara podczas koncertu w wykonaniu uczniów z lokalnej szkoły muzycznej, a później będzie można usłyszeć muzykę autorstwa Franciszka Baneta.
W ciągu dnia będzie możliwość poznania wnętrz obiektu – z przewodnikiem lub samemu.

Pławniowice

To właśnie w Pałacu w Pławniowicach swoją siedzibę miała śląska linia rodu Ballestremów, którzy przyczynili się do gospodarczego i kulturalnego rozwoju Górnego Śląska. Obecnie gospodarzem obiektu jest Diecezja Gliwicka i miejscowa parafia. Zarówno Pałac, jak i otaczający go park będzie można zwiedzać bez przewodnika. Pałac w Pławniowicach znajduje się w bliskiej odległości od Kanału Gliwickiego, gdzie zaplanowano specjalne rejsy przez śluzę Łabędy i Dzierżno. Wycieczka będzie połączona ze zwiedzaniem Pałacu. „Niedziela
u przemysłowca” to także pokaz strojów i tańców dworskich z epoki baroku, koncert operetkowy, projekcja filmu czy koncert Orkiestry KWK Knurów pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka.

Pszczyna

W Pszczynie bez wątpienia łatwo można poczuć się jak na dworze Hochbergów. Pozwala na to klimat artystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. „Niedziela u przemysłowca” w Muzeum Zamkowym w Pszczynie to pokaz w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, projekcje filmu „Magnat”, a także wystawa fotografii czy warsztaty kreatywne z tworzenia masek balowych. Będzie oczywiście możliwość zwiedzania odrestaurowanych Pałacu, Stajni Książęcych, wozowni, młyna i garaży.


Sosnowiec

Wybudowany w XIX wieku, funkcjonował jako rodowa rezydencja niemieckich przemysłowców branży włókienniczej, zaprojektowany przez Karla Grossera – to wystarczające powody, by „Niedzielę u przemysłowca” spędzić w Pałacu Schoena w Sosnowcu. Pokaz dawnych strojów i tańców salonowych, koncert muzyki operetkowej w wykonaniu Teatru Muzycznego Castello, czytanie fragmentów pamiętnika Fanny Lamprecht z domu Schoen to dodatkowe atrakcje, które czekają na gości. W południe organizatorzy zapraszają na zwiedzanie zabytkowego budynku z neoromantycznym parkiem.

Świerklaniec

Zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty kreatywne i gra fabularyzowana, a także plener malarski to program atrakcji w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Zwany wcześniej Domem Kawalera, zaprojektowany przez niemieckiego architekta Ernesta von Ihne, został zbudowany na początku XX wieku. Od powstania podejmowano w nim gości rodu Henckel von Donnersmarck. Po II wojnie światowej został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy, hotel i restauracja.


Świętochłowice

Siedzibą Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest budynek zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów, który służył dla zarządu dworskiego księcia Donnersmarcka. Warto dodać, że sławni architekci, kuzyni Zillmann zaprojektowali wiele obiektów Szlaku Zabytków Techniki, np. katowicki Nikiszowiec czy Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu. 9 czerwca, po hucznym INDU–balu na pewno przyjemnie będzie odpocząć podczas Brunchu u Donnersmarcków, czyli pysznym późnym śniadaniu, któremu towarzyszyć będzie zwiedzanie muzeum i wystawy akwareli. Wszystkie atrakcje w towarzystwie znakomitego malarza – Grzegorza Chudego. Dla chętnych zaplanowano także industrialny spacer po Świętochłowicach.

Będąc w muzeum koniecznie odwiedźmy wystawę stałą. Obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Wybuchu I Powstania Śląskiego jest do tego świetnym powodem.

Niedziela u przemysłowca to doskonały dzień, by poznać rezydencje, w których podejmowano decyzje, wpływające na rozwój przemysłu naszego regionu. 9 czerwca spędźmy wspólnie, kończąc trzydniowe urodziny INDUSTRIADY.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  5
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
22:00 - 22:00 08/06/2019