Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2024-04-19
4.13 km
Bytom
2024-04-05
11.65 km
Zabrze
2024-05-31
15.56 km
Zabrze
2024-04-13
15.56 km
Tarnowskie Góry
2024-06-02
21.96 km
Gliwice
2024-05-31
23.90 km

Wystawa „Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki”

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Wystawa „Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki” to próba interdyscyplinarnego spojrzenia na postać kobiety, widzianej przez pryzmat kulturowo-antropologicznej wizji mitu czarownicy. Odchodząc od typowo historycznego ujęcia tematu procesów o czary, dąży do uchwycenia zbiorowego sposobu myślenia, odczuwania i postępowania ludzi żyjących na przestrzeni minionych epok.

Od dzieciństwa towarzyszy nam pewien obraz czarownicy - postać Baby Jagi utożsamianej ze szkaradną, zgarbioną staruszką ze szpiczastym nosem, mieszkającą gdzieś pośrodku lasu, w tajemniczym domku na kurzej łapie. Istotnym składnikiem tej opowieści było przekonanie, że czarownice porywają i pożerają małe dzieci. Wyobrażenia tego rodzaju ugruntowały w naszej świadomości liczne baśnie i podania ludowe. Z czasem opowieści o wiedźmach stały się również wdzięcznym elementem kultury masowej. Te, jako bohaterki filmów fantastyczno-przygodowych, personifikujące wszelkie zło, stanęły oko w oko z nieustraszonymi łowcami czarownic.

Celem ekspozycji jest próba zrozumienia sposobu patrzenia na otaczającą rzeczywistość oraz prób racjonalizowania tego, co dzieje się wokół. A działo się naprawdę wiele: klęski nieurodzaju i głodu, epidemie morowego powietrza i liczne konflikty zbrojne to tylko niektóre problemy, z jakimi przyszło się wtedy zmagać. Stąd badania tematu czarownic w kontekście etnologicznym niosą ze sobą wiele pytań związanych ze sposobem pojmowania świata, wierzeń, przekonań i zabobonów towarzyszących ludziom w danym czasie. Na wystawie z każdym z tych zagadnień mierzymy się na nowo. Obecne w przeszłości zjawisko czarownictwa stanowi swego rodzaju zwierciadło, w którym odbijają się społeczne lęki, nieporozumienia, rozliczne rozterki, obawy przed nieznanym oraz brak tolerancji i zrozumienia inności. Wystawa stanowi próbę zarysowania portretu czarownicy z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w sieć znaczeń, których tak naprawdę nie potrafili zrozumieć.

Czarownice – to kobiety niepokorne, niepasujące do tradycyjnie przypisywanej roli, wyznaczającej im miejsce u boku męskiego opiekuna, wpierw ojca, potem męża, albo we wspólnocie zakonnej, niedające się wpisać w ówczesny schemat zachowań, samodzielne, wyróżniające się z tłumu, kwestionujące poślednią pozycję, jaką wyznaczył im patriarchalny świat – niedostosowane, a więc w konsekwencji wykluczone. To uzdrowicielki – zielarki oferujące różnoraki pakiet usług medycznych, trudnych do odróżnienia od usług proponowanych przez lekarzy – mężczyzn posiadających uniwersyteckie wykształcenie. Niewiele o tych kobietach wiadomo, ponieważ historycy zwykle zajmowali się męską historią tworzenia świata. Informacje o znachorkach przechowywane są najczęściej w pieśniach, rysunkach, rzeźbie czy opowieściach. Wystawa stara się pokazać, jakie mechanizmy zastosowane kilkaset lat temu zaprowadziły tamte kobiety na stos.

Oprc. Magdalena Toboła-Feliks,  Agnieszka Fedorów-Skupień

Źródło:  https://www.mhk.katowice.pl/

 

odczarowac czarowince

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  75
Lokalizacja:

Ul. ul. Ks. J. Szafranka 9
40-025 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Historii Katowic
Katowice, ul. Ks. J. Szafranka 9
Data wydarzenia: 
21/03/2022 - 15/05/2022
Kontakt:
Telefon: +32 256 181 0
Telefon: +32 209 002 1

Strona internetowa: https://www.mhk.katowice.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Wystawy, Folklorystyczne

Ceny i udogodnienia
Bilety:
Ceny: 10
Grupa docelowa: dla wszystkich, dla młodzieży, dla dorosłych, dla rodzin z dziećmi, dla pasjonatów techniki, dla szukających rozrywki,
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX