02.07. zapraszamy na wydarzenie MuzeumWyDźwięki

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
02 lipca na terenie Muzeum Śląskiego będzie mieć miejsce wyjątkowe i zarazem najważniejsze święto mieszkańców tej części Polski. Przygotowany na tę okoliczność program został podzielony na część popołudniową (edukacyjną) i nocną (koncertową).
W programie części popołudniowej, przygotowane zostały atrakcje takie jak:
– Rodzinna gra terenowa „100 lat temu to się działo”
– Występ orkiestry górniczej
– Joga dla całej rodziny i zajęcia muzyczne dla dzieci.
Na specjalne zamówienie Fundacji Soundscape program koncertowy zawierać będzie specjalnie przygotowane tylko na tę okazję reinterpretacje pieśni powstańczych Górnego Śląska. Odpowiedzialnymi za nowe aranżacje klasycznych utworów  będą: AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia, kompozytor i artysta dźwiękowy – Piotr Peszat oraz Jakub Mokrzysiak  – DJ, producent i realizator dźwięku. W materiałach video pojawią się archiwalia pochodzące z Muzeum Śląskiego. Nocną część programu uzupełnią występy duetów Vellow i RYSY.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.
Wstęp wolny.
PROGRAM WYDARZENIA:
CZĘŚĆ POPOŁUDNIOWA:
16.00 – 20.00
Rodzinna gra terenowa „100 lat temu to się działo!”
„100 lat temu to się działo!” to tytuł gry terenowej, na którą zapraszamy rodziny z dziećmi. Uzbrojeni w mapę poszukiwacze skrytek z kolejnymi zadaniami będą poruszać się śladami wydarzeń z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Jak wyglądał świat sprzed 100 lat będzie się można dowidzieć przechodząc przez wybrane wystawy i spacerując po terenie parkowym Muzeum Śląskiego. Kolejne zadania i odkrywanie ukrytych wskazówek będą przybliżać graczy do odkrycia finałowego hasła. A na wszystkich, którzy pomyślnie ukończą zabawę będą czekać nagrody-upominki.
Konwencja zabawy nie przewiduje wsparcia i udziału animatora. Gra rozpocznie się o godzinie 16.00 i będzie trwała do zamknięcia muzeum o godzinie 20.00. Przewidywany czas  – około 1 godziny, sugerowany czas startu to najpóźniej godzina 19.00. Udział w grze nie wymaga dodatkowych opłat.
16.30 – 17.30
Zwiedzanie z przewodnikiem Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim
Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.
Zwiedzanie z przewodnikiem nie obejmuje zwiedzania wystaw stałych i czasowych.
17.30 – 18.00
Joga dla dzieci i rodziców
Joga dla dzieci to zawsze forma zabawy. Dlatego ważne jest aby nie podchodzić do niej zbyt poważnie i nie oczekiwać typowych zajęć, do których być może jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast zwięzłej i poukładanej sekwencji, będzie  zapewne trochę chaosu i  hałasu. Bezsprzecznie jednak, z zajęć inspirowanych jogą nadal możemy bardzo wiele wyciągnąć (zarówno dla siebie jak i dla dziecka), a ruch i zabawa na świeżym powietrzu to nieocenione plusy tego wydarzenia. A, że w jodze, dużo pozycji czerpie swoje nazwy od nazw zwierząt… misja wydaje się całkiem osiągalna
Prowadzenie: Karolina Waschto
18.00 – 18.45
Zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Propozycja dla rodzin z maluchami od pierwszych chwil życia i przedszkolaków.
Warsztaty gordonowskie, podczas których rodzice z dziećmi zasiadają na kocach, kolorowych materacach. Muzycy prowadzą muzyczne animacje śpiewając i grając angażują do wspólnej zabawy opiekunów i dzieci. Dzieci mogą zobaczyć z bliska instrumenty, dotknąć i poczuć drgania strun skrzypiec, gitary, ukulele, kalimby oraz instrumentów perkusyjnych. Bawimy dzieci prostymi krótkimi piosenkami odpowiednimi do ich wieku, rytmizujemy, ćwiczymy wspólnie dykcję bawiąc autorskimi wierszykami. Do pomocy służą nam również kolorowe szarfy,bańki,chusty itp. 
prowadzenie: Dorota Banaś
18.45-19.45
Koncert Orkiestry Dętej KWK „Katowice – Kleofas”
Zapraszamy na popołudnie z marszowymi rytmami w wykonaniu Orkiestry Dętej KWK „Katowice – Kleofas” pod batutą Damiana Łebka. Pełne energii wykonanie muzycznych standardów z repertuaru Orkiestry wprawi słuchaczy w dobry nastrój na resztę wieczoru.
Orkiestra Dęta KWK „Katowice – Kleofas” to kontynuuje tradycje Zakładowej Orkiestry Dętej KWK „Katowice” założonej w 1934 roku. W roku założenia liczyła 26 członków zamiłowanych w muzyce a zarazem pracowników kopalni. W 1996 roku, kiedy zostały połączone ze sobą dwie kopalnie: KWK „Katowice” i KWK „Kleofas”. roku, również orkiestry tych kopalń połączyły się i przyjęły nazwę: Stowarzyszenie Muzyczno – Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Katowice – Kleofas”. W swoim repertuarze orkiestra obok muzyki ludowej i marszowej posiada utwory klasyczne oraz przeboje muzyki rozrywkowej.
Kapelmistrz: Stefan Łebek
Dyrygent: Damian Łebek
20.00 -20.40
VINYASA FLOW
Nieco bardziej dynamiczne sekwencje, płynne ruchy połączone z oddechem. Wszystko celem rozruszania i rozluźnienia zastanego ciała. Działa odżywiająco, orzeźwiająco, a także pobudzająco i rozgrzewająco.
Prowadzenie: Karolina Waschto
CZĘŚĆ NOCNA – koncerty:
21.30 – 22.30 Vellow + Altra Volta
22.45 – 23.45 AUKSO + Soundscape
00.00 – 01.00 Rysy
wydzwieki
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  9
Lokalizacja:

Ul. ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Śląskie
Katowice, ul. T. Dobrowolskiego 1
Data wydarzenia: 
02/07/2022
Kontakt:
Telefon: +48 322 130 870

Strona internetowa: https://muzeumslaskie.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Festiwale, Koncerty