Europejskie Dni Dziedzictwa w Zabrzu

Odsłuchaj tekst

W sobotę 13 września proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem (w czterech turach po 22 osoby po uprzedniej rezerwacji miejsc) jednego z najstarszych zakładów przemysłowych w Zabrzu dawnej fabryki Lin i Drutu Deichsela obecnie działającej pod nazwą TRAWIPOL II. Każda wycieczka po czynnym zakładzie będzie poprzedzona dwoma 15 minutowymi prelekcjami z przeszłości i dniu dzisiejszym firmy. W planie zwiedzania przejście przez hale fabryczne, poznanie technologii oraz maszyn do produkcji lin i drutów.. To wszystko w niezwykłej XIX i XX  w. scenografii architektury przemysłowej.

Tradycja Zakładu produkcji lin i drutu w Zabrzu sięga sierpnia 1853 r., kiedy majster powroźniczy Adolf Deichsel utworzył zakład produkujący liny konopne. W krótkim czasie oprócz lin konopnych rozpoczęto produkcję lin stalowych z drutów o wytrzymałości ok. 60 Kg/mm2. Odbiorcą pierwszej liny stalowej była kopalnia "Królowa Luiza" w Zabrzu. Przełomem w produkcji lin stalowych było wprowadzenie specjalnej metody hartowania drutów, co umożliwiło wykonywanie drutów o wytrzymałościach powyżej 120 Kg/mm2.

Na przełomie XIX i XX w. zakład posiadał wszelkie niezbędne wyposażenie do produkcji drutów i lin stalowych, a głównym asortymentem produkcyjnym były: liny wyciągowe do szybów górniczych, liny do kolejek linowych, liny okrętowe oraz liny do lokomobili parowych służące do orki ziemi uprawnej. W 1914 r. fabryka zatrudniała przeszło 1,5 tys. pracowników. W 1945 r. zakład został przejęty przez władze polskie bez wyposażenia maszynowego, bowiem maszyny produkcyjne zostały wywiezione do ZSRR w ramach reparacji wojennych.  W 1972 r. na bazie zakładu utworzono Śląskie Zakłady Lin i Drutu "Linodrut" Zabrze, w skład których wchodziły zakłady w Zabrzu, Sosnowcu, Bytomiu i Wałbrzychu. Zmiany polityczne i gospodarcze doprowadziły w latach 90. do usamodzielnienia się zakładów "Linodrutu".

Uwaga, zwiedzanie zakładu tylko po dokonaniu rezerwacji (tylko w poniedziałki w godzinach od 9.00 – 15.00) pod numerem telefonu 32 630- 30 -91 wew. 4045.

Organizator:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Dział Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki

41-800 Zabrze, ul. Jodłowa 59

osoba odpowiedzialna: Dariusz Walerjański

tel. 501 866 679 , e-mail: dwalerjanski@muzeumgornictwa.pl

Partner: Trawipol II Spółka  zo.o. www.linyidruty.pl

„Dziedzictwo – źródło tożsamości” -  to hasło kolejnej, XXII już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Występujący w temacie przewodnim termin „źródło”, chcemy zwrócić szczególną uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury i historii z wodą. Źródła wody jako kluczowy czynnik w dziejach osadnictwa, sieć dróg wodnych, która poprzez handel i wymianę kulturową stała się ważnym historycznie elementem rozwoju państwa pozostawiły silny ślad w dziedzictwie materialnym – między innymi budownictwo okrętowe, porty, latarnie morskie, mosty, młyny wodne, jak również niematerialnym – jak na przykład obrzędowość związana z wodą lub zwyczaje marynistyczne.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (13-14 i 20-21 września 2014).

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  8
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
08:00 13/09/2014 - 13:00 14/09/2014
Kontakt:
Strona internetowa: www.muzeumgornictwa.pl