Jednodniowa wycieczka po Beskidach
Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Polski są Beskidy. Praktycznie o każdej porze roku spotkać tu można licznych turystów, którzy upodobali sobie te malownicze górskie tereny Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Miejscowości takie jak: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Żywiec od dziesięcioleci słyną z licznych ośrodków wczasowych i wypoczynkowych. Świeże górskie powietrze, kontakt z dziką przyrodą, malownicze szlaki i trasy narciarskie oraz bogactwo kultury i folklor tych terenów sprawiają, że od lat powracają tu turyści. Zapraszamy więc i Państwa do podróży i odkrywania uroków regionu Beskidów!
Szlak Zabytków Techniki
 • Bielsko-Biała
  • 1
   Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec
  • 2
   Szyndzielnia
  • 3
   Schronisko PTTK Szyndzielnia
  • 5
   Karczma Rogata
  • 6
   Dom Tkacza w Bielsku-Białej
  • 7
   Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej
  • 8
   Stara Fabryka
  • 9
   Teatr Polski w Bielsku-Białej
  • 10
   Teatr Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej
  • 11
   Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej
  • 12
   Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
 • Czaniec
  • 13
   Dawna papiernia habsburska w Czańcu
 • Międzybrodzie Bialskie
  • 21
   Restauracja Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Silesia
 • Szczyrk
  • 4
   Schronisko "Klimczok"
 • Tresna
  • 20
   Jezioro Żywieckie
 • Żywiec
  • 14
   Zamek Komorowskich w Żywcu
  • 15
   Pałac Habsburgów w Żywcu
  • 16
   Park zamkowy w Żywcu
  • 17
   Park Miniatur w Żywcu
  • 18
   Konkatedra w Żywcu
  • 19
   Muzeum Browaru Żywiec
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Polski są Beskidy. Praktycznie o każdej porze roku spotkać tu można licznych turystów, którzy upodobali sobie te malownicze górskie tereny Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Miejscowości takie jak: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Żywiec od dziesięcioleci słyną z licznych ośrodków wczasowych i wypoczynkowych. Świeże górskie powietrze, kontakt z dziką przyrodą, malownicze szlaki i trasy narciarskie oraz bogactwo kultury i folklor tych terenów sprawiają, że od lat powracają tu turyści. Zapraszamy więc i Państwa do podróży i odkrywania uroków regionu Beskidów!

Naszą wycieczkę zaczniemy od wizyty w Bielsku-Białej – miejscowości o bogatym dorobku kulturalnym jak i przemysłowym. Jako pierwszy punkt programu proponujemy przejazd z centrum Bielska w okolicę Hali Widowiskowej pod Dębowcem. Znajduje się tu wyciąg kanapowy na Dębowiec oraz kolej gondolowa na Szyndzielnię. Miłośnikom aktywnego wypoczynku proponujemy piesze wejście na szczyt Dębowca z możliwością przejścia na Szyndzielnię i Klimczok, natomiast pozostałym – przejazd kolejką na Dębowiec, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta i okolic. W drodze powrotnej można wstąpić na posiłek do malowniczo położonej Restauracji „Karczma Rogata”, znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”.

W samym centrum Bielska, polecamy spacer starówką, na której znajdziemy liczne zabytkowe kamieniczki, katedrę oraz najstarszą i największą zabytkową budowlę - Zamek Sułkowskich - obecnie siedzibę Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Warto też odwiedzić Dom Tkacza, będący zrekonstruowanym warsztatem i mieszkaniem sukiennika, oraz jeden z obiektów Szlaku Zabytków Techniki - Starą Fabrykę, czyli dawne Muzeum Techniki i Włókiennictwa. W obrębie Starego Miasta mieszczą się rozmaite instytucje kultury: Teatr Polski, Teatr Lalek „Banialuka” oraz kultowa, założona w 1975 Galeria Bielska BWA. Nie można tu również przegapić wizyty w słynnym Studiu Filmów Rysunkowych, w którym to powstały bajkowe postacie Reksia czy Bolka i Lolka. Figurki tych bohaterów filmowych można zobaczyć przy Centrum Handlowym „SFERA” oraz na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego.

Pasjonatów zabytków techniki zachęcamy do odwiedzenia XIX wiecznej Małej Elektrowni Wodnej w Czańcu, mieszczącej się w dawnej papierni Habsburgów. Na uwagę zasługuje tutaj jedna z zabytkowych turbin Girarda. Obecnie elektrownia pełni funkcję źródła energii odnawialnej. Z Czańca, wzdłuż malowniczej scenerii jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego podążamy do samego Żywca - rodzinnej miejscowości Habsburgów. Warto nadmienić, że do 2012 roku, zamieszkiwała tu ostatnia potomkini tego rodu – księżna Maria Krystyna Habsburg-Lotaryńska. W mieście godnym polecenia jest kompleks pałacowo-zamkowy mieszczący się na terenie urokliwego, rozległego parku oraz granicząca z zamkiem konkatedra. Rodzina Habsburgów Żywieckich założyła i przez lata była w posiadaniu browaru arcyksiążęcego - kolejnego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki – obecnie Muzeum Browaru Żywiec.
W dalszym etapie naszej wędrówki proponujemy rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim (przystań przy zaporze w Tresnej). W okolicach Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie wodne i restauracje. Zachęcamy więc do skosztowania dań kuchni regionalnej. Jednym z polecanych przez nas obiektów jest Restauracja Ośrodka „Silesia” w Międzybrodziu Bialskim.

 

Data dodania: 02.07.2014
Obiekty na szlaku
Bielsko-Biała
Dębowiec to nowoczesny ośrodek narciarski z trasą o długości 600 m, koleją kanapową 4 os. o długości ok. 680 m.
Bielsko-Biała
Napisać, że Szyndzielnia chwali się jedną z trzech kolei gondolowych w polskich ośrodkach narciarskich, to bardzo mało. Szyndzielnia, wysoka na 1028 metrów n.p.m., lecz objęta granicami Bielska-Białej, ma gęsto zapisaną kartę w kronikach turystyki pieszej i narciarskiej Beskidu Śląskiego. A pierwsze daty pochodzą z końca XIX wieku. Mamy więc tutaj rzeczywiście do czynienia z tradycją i nowoczesnością.
Bielsko-Biała
Schronisko na Szyndzielni położone na wysokości 1001m.n.p.m. zbudowane w 1897 roku jest najstarszym schroniskiem w Beskidach.
Szczyrk
Schronisko Klimczok położone jest na wysokości 1034 m n.p.m., co gwarantuje wypoczywającym czystość powietrza wolnego od zanieczyszczeń miejskich, a piękne leśne polany zapewniają relaks i ukojenie w ciszy górskich lasów. Turyści odwiedzający "Klimczok" od wiosny do jesieni mają do dyspozycji kilka tras rowerowych oraz kilkanaście szlaków turystycznych pieszych, które krzyżują się w siodle pod Klimczokiem.
Bielsko-Biała
Restauracja Rogata jest położona na uboczu, mieści się w starej klimatycznej chacie. Karczma znajduje się na kulinarnym szlaku Śląskie Smaki .
Bielsko-Biała
Dom Tkacza stanowi oddział Muzeum w Bielsku Białej. Sam budynek położony jest na terenie Górnego Przedmieścia, które od swych początków, a więc od XV w., zamieszkiwane było przez bielskich sukienników. Dom, aczkolwiek częściowo rekonstruowany, pochodzi z XVIII w. i stanowi jeden z nielicznych przykładów tego rodzaju architektury, która w przypadku tego miasta uległa zniszczeniu podczas pożarów. Obiekt leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Bielsko-Biała
Zamek w Bielsku-Białej ma przeszłość piastowską. Ale nazwę i obecny, eklektyczny wygląd zawdzięcza rodowi Sułkowskich, w których władaniu pozostawał od połowy XVIII wieku do 1945 roku. Dziś jest siedzibą zasobnego w zbiory Muzeum w Bielsku-Białej. Wizyta w nim pozwoli nam odetchnąć atmosferą dawnej elegancji, poznać bliżej historię miasta i okolic, podziwiać sztukę dawną i współczesną, a nawet posłuchać dobrej muzyki.
Bielsko-Biała
Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej Stara Fabryka
Bielsko-Biała
Dzisiejszy Teatr Polski, a ówcześnie miejski, powstał w 1890 r. w historycznej części miasta, określanej jako Dolne Przedmieście, dziś stanowiącej część centrum Bielska-Białej. Gmach teatru wzniesiony został w latach 1889-90 według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera. Jest to kolejny budynek, którego bryła przypomina o kulturowej jedności Europy Środkowej. Zgodnie z koncepcją architekta wyraźnie nawiązuje do gmachu opery w Wiedniu oraz Teatru Narodowego w Budapeszcie.
Bielsko-Biała
Bielski teatr lalkowy „Banialuka” jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce oraz jednym z bardziej znanych - także na świecie. Założony został w 1947 r. przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Ten plastyczny rodowód odcisnął zresztą swoje piętno na obliczu placówki. Inscenizowane są tu duże przedstawienia, zaskakujące rozmachem, bogactwem środków i sugestywną, wysmakowaną plastyką. Oprócz dzieci teatr przyciąga także starszą widownię.
Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej jest jedną z najlepszych publicznych galerii sztuki współczesnej w Polsce, istniejącą od 1960 roku. Prezentuje i promuje sztukę współczesną poprzez wystawy artystów polskich i zagranicznych, wystawy problemowe, festiwale performance i filmowe, międzynarodowe rezydencje artystyczne, akcje w przestrzeni miejskiej i koncerty. Od 1962 roku organizuje ogólnopolski konkurs dla malarzy – znane Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” – i konkurs dla kuratorów, prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą. Gromadzi kolekcję sztuki współczesnej.
Bielsko-Biała
Porwali wyobraźnię milionów Polaków. Bawili i uczyli. Bolek i Lolek, Reksio, Smok Wawelski, Pampalini łowca zwierząt, Kapitan Kliper, czy to w czerni i bieli, czy to w kolorze – ubarwiali szarą rzeczywistość PRL. To wszystko zasługa artystów ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Od dnia powstania w roku 1947 do dziś wyprodukowali ponad 1000 filmów animowanych. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy może się z bliska przyjrzeć, jak to się robi. Studio jest dostępne dla zwiedzających.
Czaniec
Czaniec w Beskidzie Małym znany jest z zapory na Sole, zabytkowego dworu i kościoła oraz faktu, że stąd wywodzili się przodkowie Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Niewielu natomiast wie o istnieniu w tej miejscowości niezwykłego zabytku techniki – dawnej fabryki tektury, wykorzystującej jedną z nielicznych, zachowanych na świecie turbin Girarda. Obecnie fabryka przekwalifikowała się na małą elektrownię wodną, z wciąż jednak czynną ową unikatową turbiną.
Żywiec
Zamek Komorowskich w Żywcu, zwany też Starym Zamkiem, to budowla z drugiej połowy XV w., która powstała na gruzach wcześniejszej warowni, zniszczonej podczas ekspedycji wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka. Rozbudowywany kilkakrotnie obiekt zachował do naszych czasów m.in. renesansowy, arkadowy dziedziniec. Obecnie w pomieszczeniach Starego Zamku mieści się Muzeum Miejskie w Żywcu. Znajduje się tu m.in. ekspozycja etnograficzna stanowiąca uzupełnienie Szlaku Architektury Drewnianej.
Żywiec
Pałac Habsburgów w Żywcu, zwany też Nowym Zamkiem, obecnie mieszczący Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, to neoklasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1885-95 z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Rudolfa Habsburga. Jego syn, Karol Stefan, który zdecydował się zamieszkać tutaj na stałe, dał początek żywieckiej linii Habsburgów. Żywieccy Habsburgowie zapisali się bardzo pozytywnie w dziejach Polski - także walcząc pod biało-czerwoną flagą.
Żywiec
Park zamkowy w Żywcu przylega od południa do zamku i pałacu, zajmując powierzchnię około 26 ha. Przez stulecia przechodził liczne metamorfozy: założono go w stylu włoskim, by po upływie stulecia przekształcić na wzór angielski, a później - naturalistyczny. Prace upiększające prowadził w nim także ostatni z rodu Habsburgów właściciel dóbr żywieckich. O uroku parku stanowią pomnikowe drzewa, kanały, fontanny i kwietne rabaty. Ciekawym zabytkiem na jego terenie jest XVIII-wieczny Domek Chiński.
Żywiec
Park Miniatur w Żywcu jest kolejną tego typu atrakcją w województwie śląskim; to park tematyczny, prezentujący wybrane zagadnienia z życia i działalności dawnych właścicieli Żywca (Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów). Przedstawia okres od połowy XV wieku do II wojny światowej. Część ekspozycji przestrzennych rozmieszczono w salach odrestaurowanego Pałacu Nowego, natomiast miniatury 23 budowli znajdują się w pałacowym parku.
Żywiec
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu jest najstarszą świątynią wzniesioną w granicach miasta – zbudowano go w drugiej połowie XV wieku. Pierwotnie gotycki, po licznych przebudowach w następnych stuleciach zyskał elementy renesansowe i barokowe. Z zewnątrz uwagę przyciąga wieża z elegancką loggią, w środku za najcenniejszą uważa się gotycką płaskorzeźbę Zaśnięcia Matki Bożej. Kościół jest konkatedrą diecezji bielsko-żywieckiej.
Żywiec
Muzeum Browaru Żywiec
Tresna
Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
Międzybrodzie Bialskie
Lokal znajduje się w centrum przy rynku, tylko 300 m od jeziora, ma bardzo oryginalny, przytulny wystrój. Na gości czekają również potrawy z własnej wędzarni.
Pogoda
Katowice