Aktualności
Data dodania: 23 kwietnia 2018

WORK it OUT Europejski Dzień Kultury Industrialnej


1 maja punktualnie o godzinie 15:00 tysiące tancerzy zamienią 33 zabytki techniki w 10 europejskich krajach w scenę taneczną wydarzenia „Work it Out”. Jest to wspólne wydarzenie organizowane przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego
Ten międzynarodowy happening taneczny uświetni Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, stanowiąc wkład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH do trwającego cały rok programu wyjątkowych wydarzeń prezentujących różnorodność i bogactwo kultury Starego Kontynentu. ERIH jest największą siecią turystyczną Europy, składającą się z kilkuset wyjątkowych zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Województwo Śląskie jako zarządzający Szlakiem Zabytków Techniki jest członkiem tej międzynarodowej sieci współpracy, a sam Szlak jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej regionalny szlakiem na mapie ERIH.
Wydarzenie „Work it out” odbędzie się w sześciu obiektach w Polsce, w tym czterech ze Szlaku Zabytków Techniki: Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalni Guido w Zabrzu, Szybie Maciej w Zabrzu i Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Poza województwem śląskim „Work it out” odbędzie się także w Starej Kopalni w Wałbrzychu i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Idea: w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii
Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji hymnu Europy „Oda do radości”, skomponowanej przez Paul&Friends – Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii tańca przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance stała się powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.
Grupy młodzieżowe, klasy szkolne, kluby taneczne w całej Europie są obecnie w trakcie ćwiczenia tego specjalnego układu tanecznego. Każdy może się dołączyć. 1 maja 2018 r., dzięki wydarzeniu „Work it Out” kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.
Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje przygotowane przez wiele obiektów wchodzących w skład ERIH: dawne kopalnie węgla i srebra, huty żelaza, cegielnie, przędzalnie oraz browary. Obiekty te rozsiane są po całej Europie – od Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, przez Belgię, Niemcy, Polskę i Czechy w centrum Europy, po Hiszpanię, Włochy i Bułgarię na południu kontynentu. 1 maja połączy je nie tylko wspólne dziedzictwo europejskiej industrializacji, ale i energia tańca

WORK it OUT
Europejski Dzień Kultury Industrialnej

Wspólny projekt taneczny jako wydarzenie udostępniane w całej Europie
Nie tańczysz? Nie możesz osobiście wziąć udziału w „Work it Out”? Stań się jego częścią poprzez YouTube lub Instagram, udostępniając materiał lub śledząc erih_workitout bądź oglądając go na stronie ERIH: erih.net. Zachęcamy wszystkich uczestników do dzielenia się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych, używając: #erihworkitout. Relacje z miejsc wydarzeń przekaże również telewizja, radio i prasa.
Więcej informacji znajdziesz na stronie WORK it OUT