Śladami Zillmannów - wybitnych architektów
Kuzyni Emil i Georg Zillmannowie to architekci niemieccy, którzy większość swoich projektów zrealizowali na Górnym Śląsku.
Szlak Zabytków Techniki
 • Gliwice
  • 2
   Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach
 • Katowice
  • 3
   Osiedle Giszowiec
  • 4
   Osiedle Nikiszowiec
 • Zabrze
  • 1
   Dawny Powiatowy Zakład dla Inwalidów w Zabrzu Rokitnicy
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Kuzyni Emil i Georg Zillmannowie to architekci niemieccy, którzy większość swoich projektów zrealizowali na Górnym Śląsku. Proponowana trasa wycieczki, licząca 68 km, ukazuje aż siedem z nich. Jednym z pierwszych projektów był Powiatowy Dom Inwalidów w Rokitnicy, mieszczący się obecnie przy ulicy Jordana. Budynek ten, wraz z kilkoma innymi, od 1948 roku jest częścią Śląskiej Akademii Medycznej.
Kolejne projekty to zabudowy dwóch kopalń, w tym m.in. kopalni „Sośnica” oraz KWK „Gliwice”, na terenie której ma swoje miejsce Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Nie da się ukryć, iż zwieńczenie działalności architektów czyli dwa osiedla Giszowiec oraz Nikiszowiec, należące do Szlaku Zabytków Techniki, są perełkami ich pracy. Wszystkie projekty kuzynów miały swój początek w Charlottenburgu.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Zabrze
Obiekty tworzące kompleks Powiatowego Zakładu dla Inwalidów w Zabrzu Rokitnicy wzniesione zostały w latach 1902-1904, według projektu berlińskich architektów, braci Emila i Georga Zillmannów. Stali się oni znani na Górnym Śląsku z projektów kilku realizacji - m.in. z robotniczego osiedla Giszowiec. Obecnie budynki Zakładu stanowią własność Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajduje się tu Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym.
Gliwice
Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach
Katowice
Osiedle Giszowiec (Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec, Filia nr 2 w Giszowcu)
Katowice
Osiedle Nikiszowiec
Pogoda
Katowice