W sercu aglomeracji
.
Szlak Zabytków Techniki
 • Bytom
  • 2
   Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
 • Chorzów
  • 1
   Szyb Prezydent, Kompleks Sztygarka
 • Radzionków
  • 3
   Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

foto: Wędrowne Motyle

Trasa zwiedzania liczy niemal 16 km. Trasa zwiedzania zaczyna się od odwiedzenia wybudowanej w 1933 roku Wieży Wyciągowej Szybu „Prezydent” (SZT). W owych czasach była jedną z najnowocześniejszych wieży wyciągowych w Europie. Posiadając dwa koła liniowe o średnicy 5,5 metra, była w stanie wydobyć 500 ton węgla na godzinę. Jej konstrukcja jest żelbetowa i ma wysokość 42 metrów.

Kolejny przystanek na trasie to Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W Dziale Etnografii można tam zobaczyć stałą wystawę pt. „Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku.” Prezentuje ona najważniejsze dziedziny życia społeczności na osiedlach przemysłowych różnych subregionów Górnego Śląska.

Warto odwiedzić Radzionków z uwagi na Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, które się tam znajduje. To unikalne miejsce, jedyne w naszej części Europy, ukazuje historię chleba oraz tradycyjne narzędzia i maszyny służące do jego wytwarzania.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Chorzów
Szyb Prezydent, Kompleks Sztygarka
Bytom
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu kontynuuje tradycje lokalnego muzeum, powołanego do życia na początku XX wieku przez członków Bytomskiego Towarzystwa Historycznego i Muzealnego (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Instytucja posiada liczne eksponaty z zakresu archeologii, etnografii, historii sztuki, historii i przyrody. Ekspozycje można oglądać w modernistycznym budynku przy pl. Sobieskiego oraz w neogotyckim gmachu dawnego starostwa powiatowego przy ul. Korfantego.
Radzionków
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
Pogoda
Katowice