Perełki Ziemi Tarnogórskiej
.
Szlak Zabytków Techniki
 • Tarnowskie Góry
  • 1
   Zabytkowa Kopalnia Srebra
  • 2
   Zamek Wrochemów w Tarnowicach Starych
  • 3
   Sztolnia Czarnego Pstrąga
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

foto: Wędrowne Motyle

Pierwsza perełka ziemi tarnogórskiej to Zabytkowa Kopalnia Srebra (SZT). Można tam zwiedzić fragment kilkudziesięciokilometrowych wyrobisk podziemnych, chodników i sztolni odwadniających kopalń rud ołowiu, srebra i cynku, działających jeszcze do początku XX wieku. Przy kopalni od 1976 roku mieści się Skansen Maszyn Parowych.

Jednym z najciekawszych eksponatów Skansenu jest maszyna parowa z 1907 roku, a szczególnymi atrakcjami dla dzieci są kolorowe parowozy, przypominające ogromnych rozmiarów zabawki.
Kolejnym etapem zwiedzania jest utworzony w 1903 roku Park Miejski, obejmujący swoim zasięgiem m.in. staw z fontanną, drewnianą wieżę widokową, korty tenisowe oraz muszlę koncertową. Kolejno, trasa wycieczki wiedzie do Zamku w Tarnowicach, wzniesionego w latach 1520-1570.

Obecnie, po gruntownej rewitalizacji, jest on częścią Historycznego Centrum Rzemiosła Dawnego.

Po obejrzeniu zamku, trasa wiedzie do Sztolni Czarnego Pstrąga (SZT). Stanowi ona 600-metrowy odcinek między dwoma szybami: „Ewa” oraz „Sylwester”. Zwiedzanie odbywa się za pomocą łodzi, których przystań znajduje się w podszybiu szybu „Sylwester”. W sztolni panuje swoisty klimat chłodu i wilgoci. Od dawien dawna spotkać tam  można nietoperze, które urządziły tam sobie sypialnię.

 

 

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Tarnowskie Góry
Ok. 1490 – Chłop zwany Rybką, zamieszkujący osadę Tarnowice (ob. Tarnowice Stare, dzielnica Tarnowskich Gór), odkrył pierwszą bryłę kruszcu. Błyszczącą rudę odsłoniły najprawdopodobniej korzenie powalonego drzewa. Wydarzenie to sprawiło, że tutejsze bogactwa mineralne zaczęły przyciągać licznych kopaczy srebra i ołowiu, których ogarnęła prawdziwa gorączka. Wkrótce powstała tu osada górnicza. Jej dynamiczny rozwój przyczynił się do nadania osadzie praw miejskich i Statusu Wolnego Miasta Górniczego.
Tarnowskie Góry
Renesansowy zamek w Tarnowicach Starych wzniesiono w XVI w. z inicjatywy Piotra Wrochema. Ten wielokrotnie przebudowywany i zmieniający właścicieli obiekt przez dłuższy czas znajdował się w rękach potężnego rodu Donnersmarcków. Po II wojnie znacjonalizowany, podzielił los innych rezydencji, które dewastowane były przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. Pod koniec r. 2010 zakończył się remont zamku, w którym otwarto Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego.
Tarnowskie Góry
Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikatowy, 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Obiekt wpisany został na Listę Pomników Historii.
Pogoda
Katowice