Aktualności
Data dodania: 20 lipca 2018

Weekend na Szlaku Zabytków Techniki. 20 - 22 lipca


Wakacje to doskonała okazja by poznać Szlak Zabytków Techniki. W wielu obiektach odbywają się w tym czasie specjalne wydarzenia. Oto co Was czeka w ten weekend:

Muzeum Śląskie w Katowicach
20-22 lipca
Warsztaty z projektowania gier i przestrzeni wirtualnej w Muzeum Śląskim – trzydniowe warsztaty, których celem będzie zrealizowanie projektu działającej gdy wideo.
W warsztatach z projektowania gier i przestrzeni wirtualnej na poziomie podstawowym, mogą wziąć udział osoby w wieku 16+, które dokonają zgłoszenia na adres e-mail warsztaty@wielkiczlowiek.pl lub telefonicznie 537 365 519.

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka w Chorzowie
20-22 lipca
Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa - Fani muzyki bluesowej będą mieli okazję wysłuchać niezwykłych koncertów podczas „Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa”. Przez cały weekend ca na 3 scenach wystąpi aż 20 wykonawców z Polski, Słowacji, Czech, ale także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego warsztaty wokalne i harmonijkowe, zabawy z muzyką oraz piknik rodzinny.
bilety:
piątek - 20 zł
sobota - 30 zł
niedziel - 30 zł
karnet trzydniowy - 60 zł
bilety i karnety w sprzedaży w MDK Batory oraz Sztygarka
bilety jednodniowe w sprzedaży na: www.ticketportal.pl

Fabryka Porcelany w Katowicach
20-21 lipca
Śląski Targ Nocny - lipiec w pełni! Trzecia edycja Targu Nocnego w Fabryce Porcelany. Na dziedzińcu fabryki pojawią się wystawcy z gastronomi, odzieżą, dodatkami i rękodziełem. Zarówno w piątek jak i w sobotę wydarzeniu będą towarzyszyć koncerty. W piątek na scenie pojawi się Błażej Król i The Polsh Cut Outs natomiast w sobotę zagrają m.in. Reza, Radicall i Mortem.


Szyb Maciej w Zabrzu
20 lipca godzina 20:00
Szyb Maciej Chillout 2018 vol. 7. Wygodne leżaki, pyszne jedzenie i muzyka a to wszystko w industrialnym otoczeniu. Szyb Maciej zaprasza na Chillout!

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
20 lipca godzina 20:00
Koncert zespołu Fotografia. Park Tradycji zaprasza na koncert, który odbędzie się pod szybem Krystyn. Wstęp bezpłatny

Sobota


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na przejazdy po trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Pociągi będą kursowały od 23 czerwca do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.
Godziny odjazdów w stosunku do zeszłego roku nie zmieniły się, utrzymane również zostały skomunikowania z pociągami Kolei Śląskich przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi z Bytomia.
Od tego sezonu wprowadzone zostały zmiany w ofercie biletowej, pojawił się bilet rodzinny 2+2, o 2 zł zwiększyła się również cena biletu normalnego oraz rodzinnego 1+1, cena biletu ulgowego pozostała bez zmian.

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka w Chorzowie
Sobota godzina 15:00
"Śpiewać każdy może..." czyli warsztaty wokalne prowadzone przez Bożenę Mazur zakończone wspólnym występem na festiwalu Front porch blues czyli Lauba pełno bluesa. Wstęp wolny.

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
Sobota godzina 16:00
Park Tradycji zaprasza na zajęcia fitness pod szybem Krystyn, prowadzone przez Bartez Dance. Wstęp Wolny.

Niedziela

Kolej Wąskotorowa w Rudach
Na terenie stacji w Rudach będzie czynna Kuźnia Kowala, w której będzie można wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z kowalstwa, lub pod czujnych okiem naszego fachowca skorzystać z indywidualnych lekcji kowalstwa.
Kucie indywidualne:
Godzina 11:00 i 17:00, koszt 120 zł/1,5 godziny dla grup 3-4 osobowych, prosimy o wcześniejszą rezerwację. Wykuty przedmiot zatrzymujemy na pamiątkę.
Zajęcia grupowe:
Godzina 13:00 i 15:00, grupy do 15 osób: 15 zł bilet normalny 10 zł bilet ulgowy dla osób od 3 do 15 lat Czas trwania zajęć grupowych to 1,5 godziny.
Zachęcamy też do korzystania z indywidualnych zajęć w ciągu tygodnia, zapisy pod numerem telefonu: 881 496 868


Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Zapytaj Mokoszy - wystawa w ramach Industriady 2018
Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet,
w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Podstawą stworzenia narracji wystawy Zapytaj Mokoszy jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej,
w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów – wystawa
Wystawa „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” prezentowana w GSW „Elektrownia” w Czeladzi jest wystawą towarzysząca tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu. Nawiązuje swą tematyką do hasła przewodniego Industriady 2018 „Industria jest kobietą”. Prezentuje prace ze zbiorów Stanisława Trefonia oraz zabrzańskiej grupy „18 Obsydian”.
Tak w malarstwie twórców intuicyjnych ze zbiorów Stanisława Trefonia, jak i w pracach zabrzańskiej grupy „18 Obsydian” przewija się kobieta w różnych rolach, tradycyjnie jej przypisanych: westalka domowego ogniska, żona, matka, kucharka ale także osoba wykonująca ciężką pracę (np. w górnictwie, przemyśle włókienniczym). W pracach jest też inna twarz kobiety - osoby kultywującej tradycje, dbającej o rytuały dnia codziennego i o przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o zwyczajach i obrzędach, od pokoleń towarzyszących ludziom i będących świadectwem ich tożsamości.
Pokazano wiele twarzy kobiet: codzienne, liryczne, niejednokrotnie z nutą nostalgii za czasem minionym - ale wszystkie trzeba zobaczyć.

Galeria Szyb Wilson
XI Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson.
Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Ponadto, za pomocą Art Naif Festiwalu chcemy zjednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk. Krajem przewodnim XI Art Naif Festiwalu będzie Australia. Wystawę można oglądać od 08 czerwca do 10 sierpnia 2018 r.