Aktualności
Data dodania: 18 kwietnia 2019

Teatr Śląski wraca na Familoki


Spektakl, którego premiera odbyła się w ramach ubiegłorocznej INDUSTRIADY, powraca na Familoki. 1 maja Święci Osiedlowi znów zagoszczą na podwórku przy ul. Mickiewicza 8 w Czerwionce-Leszczynach.

Niemal rok temu zabytkowe osiedle patronackie kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach stało się plenerową sceną Teatru Śląskiego. Z okazji Święta Zabytków Techniki INDUSTRIADA w 2018 roku na podwórku przy ul. Mickiewicza 8 premierę miały „Żywoty świętych osiedlowych” Lidii Amejko w reżyserii Kariny Grabowskiej. W maju tego roku spektakl wraca w tę niezwykłą przestrzeń.

„Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Najważniejsze role przypadają tu kobietom. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Spektakl opowiada o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. To opowieść o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Alma tworzy z mieszkańców osiedla żywe dzieło sztuki. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne.

Adaptację książki Amejko, przygotowaną przez reżyserkę i aktorkę Karinę Grabowską, połączono z prawdziwymi historiami mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym z opowieściami dzieci.

 

ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH

reżyseria: Karina Grabowska
scenografia i kostiumy: Anna Kandziora
muzyka: Filip Zawada
występują: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska, Michał Rolnicki
realizacja dźwięku i multimediów Marcin Łyczkowski, Marek Skutnik
wstęp: bezpłatny
organizatorzy: Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Familoki - Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach

Spektakl jest koprodukcją Teatru Śląskiego, Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i Szlaku Zabytków Techniki i bierze udział w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


1 maja 2019 | godz. 16.00 i 18.00
ul. Adama Mickiewicza 8 - podwórko
Zabytkowe osiedle patronackie kopalni "Dębieńsko" - Familoki w Czerwionce-Leszczynach