Aktualności
Data dodania: 9 maja 2019

Niech żyje INDU–bal – wyjątkowa edycja INDUSTRIADY


Już 10 lat możemy zwiedzać, eksperymentować i poznawać industrialną historię naszego regionu, dzięki obiektom biorącym udział w INDUSTRIADZIE. Nie byłoby to możliwe bez koordynacji i wsparcia Samorządu Województwa Śląskiego. Konsekwentnie i aktywnie działamy, zarówno na rzecz upowszechniania dziedzictwa industrialnego, jak i adaptacji zabytków techniki do nowych funkcji – przekonuje Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Tegoroczna INDUSTRIADA odbędzie się w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa śląskiego, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku. W tym roku, ze względu na jubileusz INDUSTRIADY świętować będziemy aż 3 dni. Do obchodów dołączy także 7 obiektów pałacowych, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a są nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.


Od 2010 roku na wszystkich INDUSTRIADACH bawiło się niemal 650 tysięcy osób, uczestnicząc w ponad 3 tysiącach wydarzeń. W tym czasie święto Szlaku Zabytków Techniki zdobyło Złoty Certyfikat za najlepszy produkt turystyczny 2016 roku, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Rok później Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, będące na Szlaku, znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a sam Szlak powiększył liczbę obiektów z 36 do 42. Tylko w zeszłym roku z jego oferty skorzystało blisko 1,2 mln. osób.

10. edycję INDUSTRIADY należy otworzyć w wyjątkowy sposób! Oficjalne otwarcie odbędzie się w tym roku w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, która tego dnia przemieni sięw zadziwiającą fabrykę ruchu i barw.
Piątkowy wieczór będzie można spędzić także podczas imprez rozruchu maszyn organizowanych przez Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląski oraz Szyb Maciej w Zabrzu.

Wystawa i zwiedzanie

Szyb Wilson w Katowicach wypełni sztuka naiwna – podczas wernisażu tegorocznej edycji Art Naif Festiwal będzie można porozmawiać z artystami z całego świata czy wysłuchać koncertu muzyki inspirowanej folklorem z obszaru Morza Karaibskiego.
Browar Zamkowy Cieszyn otworzy swoje przestrzenie dla wszystkich miłośników złotego trunku, gdzie podczas nocnego zwiedzania będzie można poznać proces produkcji piwa.


Filmowe klimaty

Muzeum Historii Kolei w Częstochowie zaprasza na pokaz kultowego filmu „Bal na dworcu w Koluszkach” w reżyserii Filipa Bajona. Inne dzieło reżysera będzie można zobaczyć także w Pszczynie. Muzeum Prasy Śląskiej przygotowało projekcję filmu „Magnat”. Oprócz ciekawego filmu, przeżyciem na pewno będzie pokaz organizowany w nietypowej przestrzeni – na wysepce pośrodku głównego stawu parkowego, tuż obok herbaciarni, z widokiem na dawną rezydencję magnacką – Zamek w Pszczynie.


Muzyczny chill

EC Szombierki zapraszają na pokaz animacji nagrodzonych na Festiwalu Ars Electronica. W Bytomiu będzie można także porozmawiać o rewitalizacji obiektów przemysłowych i zwiedzić wystawę fotografii.
Muzycznych doznań nie będzie brakować w Zabrzu i Siemianowicach. Szyb Maciej zaprasza na koncert jazzowego zespołu Gigi & Her Boy’s Band, a w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury posłuchać będzie można przebojów zespołu Enej. Tu także zaplanowano wystawę fotografii i spektakl teatralny. Koniec rozruchu w Siemianowicach to INDUrella Story – bal przeplatany pokazami sztukmistrzów.

Pełny program INDUSTRIADY poznamy już 23 maja. Jednak już teraz zapraszamy na finał festiwalu, który odbędzie się 8 czerwca o g. 21.30 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Specjalnie na ten dzień przygotowano wyjątkowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo. Tylko podczas finału święta Szlaku Zabytków Techniki uruchomiona zostanie muzyczno-optyczna maszyneria wieży wyciągowej szybu Warszawa. Strumień mocy, który zostanie uwolniony, wprawi w ruch wszystkich przybyłych na pokład gości, bo energia publiczności będzie INDUnautom potrzebna na kolejne 10 lat żeglugi! W produkcji energii pomoże Maciej Obara, kompozytor napisanego specjalnie na ten wieczór utworu, Nikola Kołodziejczyk, czuwający nad procesem jej wytwarzania, zespół Pasimito i Orkiestra Dęta Silenzio z Woli. I wielu innych… Przede wszystkim wszyscy pasjonaci przemysłowych historii!

Z okazji 10. jubileuszu INDUSTRIADY świętować będziemy dłużej. 9 czerwca, podczas „Niedzieli u przemysłowca” swoje drzwi otworzy aż 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji. Będzie można je zwiedzać z przewodnikiem lub samemu przechadzać się po pałacowych korytarzach. Nie zabraknie pokazów dawnych strojów, tańców czy dworskich zwyczajów. Pasjonaci muzyki będą mogli posłuchać różnych gatunków w wyjątkowych wnętrzach magnackich rezydencji. Dla osób, które potrzebują kreatywnego działania zaplanowano warsztaty, gry i zabawy. Do tego projekcje filmowe, wystawy lub plenery malarskie. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na industriada.pl

Już teraz warto zarezerwować weekend 7-9 czerwca i przygotować się na nadchodzącą i niepowtarzalną fetę. Nadchodzi pomarańczowy karnawał u progu lata, czyli kolejna edycja INDUSTRIADY. Święto Szlaku Zabytków Techniki obchodzi dziesiąte urodziny, a jubileusz zobowiązuje i uskrzydla, dlatego zapraszamy na niezwykły bal – INDU–bal!