W świecie strażaka Sama

Autor:
Basia
Data publikacji:
14 Wrzesień 2021
Odsłuchaj tekst

Któryż chłopiec nie marzył o byciu strażakiem? Która dziewczynka nie oglądała bajki o dzielnym Samie? Dla jednych i drugich świetnym miejscem na wycieczkę będzie Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Tam, w jednym miejscu, zgromadzono największą kolekcję strażackich wozów, umundurowania i sprzętu w Polsce.

 Muzeum powstało w 1975 r., ale  w obecnej siedzibie znajduje się od 1991 r. W ogromnych halach wystawienniczych zmieścily się dziesiątki strażackich przyciągających wzrok samochodów. Oprócz znanych nam czerwonych aut z wielkimi drabinami są i zupełnie niepozorne i niepodobne do dzisiejszych sikawki. Cała historia pożarnictwa zgromadzona w jednym miejscu.

 Stojące w równych rzędach samochody zajmują dwie hale. Można do nich podchodzić lub zobaczyć je z wysokości - stojąc na oplatających hale antresolach (na nich zorganizowano kolejne części wystawy - mundury, historyczne zdjęcia i dokumenty, wystawy czasowe). Jedno jest pewne - samochody ZAWSZE robią piorunujące wrażenie. Nie tylko na dzieciach.

Najstarszym prezentowanym w Centralnym Muzeum Pożarnictwa pojazdem jest Benz–Gaggenau z 1913 r. Warto też dokładniej przyjrzeć się autodrabinie Magirus z 1927 r. Niezwykle wartościowe są zbiory sikawek konnych i ręcznych, konnych wozów pogotowia, drabin i motopomp. Wyjątkowym zabytkiem jest też sikawka z 1717 r., wykonana w opactwie cysterskim w Henrykowie. Szczególnie najmłodsi turyści z niedowierzaniem patrzą na drewniane maszyny służące do gaszenia pożarów...

Poza - z pewnością najbardziej przyciągającymi wzrok - wozami strażackimi w muzealnych halach można zobaczyć wystawę współczesnych i historycznych mundurów strażackich, hełmy, czy różnego rodzaju sztandary. Ekspozycja jest ciekawa, bo urozmaicona prawdziwymi historiami przedstawionymi na wielkoformatowych fotografiach. Czasem można trafić również na wystawy czasowe, jak choćby niedawna ekspozycja zabawek o tematyce strażackiej.

Centralne Muzeum Pożarnictwa jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jeszcze przed przyjazdem można je zwiedzić również on line.

Wyświetlenia:  130