Szlak Zabytków Techniki - Kopalnie, górnicy i ich życie
Data dodania: 10 lutego 2016

Kopalnie, górnicy i ich życie


Dział "Kopalnie, górnicy i ich życie" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku zaznajamia dzieci z ciężką pracą pod ziemią.

Ta część publikacji poświęcona prezentuje następujące obiekty Szlaku Zabytków Techniki: Kopalnia Guido i Stolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Szyb Maciej, Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Osiedle Giszowiec, Osiedle Nikiszowiec, Galeria Szyb Wilson, także osiedle Familoki w Czerwionce-Leszczynach, Wieże KWK Polska i Muzeum Śląskie. Poszczególne strony publikacji zostały udostępnione poniżej do ściągnięcia. Można je wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w szkole i domu.

Fragment książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku

Szlak Zabytków Techniki to najlepsza trasa turystyki industrialnej w Polsce. Książeczka edukacyjna "Młodzi odkrywcy na Szklaku" to propozycja dla przyszłych pasjonatów przemysłowej historii województwa śląskiego. Publikacja jest adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Powstała na bazie wywiadów przeprowadzonych w obiektach SZT. Podzielono ją na 9 działów tematycznych poświęconych poszczególnym obiektom i ich charakterystycznej działalności. Dzieci poznają nie tylko pracę górników i hutników, ale także kolejarzy, drukarzy, mistrzów włókiennictwa czy odlewnictwa, a nawet radiowców.

Książka powstała z inicjatywy referatu promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W prace projektowe i merytoryczne zaangażowana była Instytucja Kultury Zamek Cieszyn, a także studio projektowo-ilustratorskie Dinksy. Podstawą do stworzenia książeczki były wizyty w 22 zabytkach zlokalizowanych w 17 miejscowościach województwa śląskiego. Każda z tych wizyt to nie tylko rozmowa o tym, co dzieci w danym obiekcie fascynuje, ale także inwentaryzacja oferty warsztatowej i edukacyjnej.

Książeczka edukacyjna dzieli się 9 działów tematycznych związanych z niektórymi dziedzinami epoki przemysłowej. Poszczególne strony publikacji zostały udostępnione do ściągnięcia. Można je wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w szkole. To również doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu w domu, a przede wszystkim w obiektach Szlaku Zabytków Techniki.


Do pobrania
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku str. 1
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku str. 2
Szyb Maciej w Zabrzu str. 1
Szyb Maciej w Zabrzu str. 2
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej str. 1
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej str. 2
Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich str. 1
Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich str. 2
Osiedle Giszowiec str. 1
Osiedle Giszowiec str. 2
Osiedle Nikiszowiec str. 1
Osiedle Nikiszowiec str. 2
Galeria Szyb Wilson str. 1
Galeria Szyb Wilson str. 2
Kopalnia GUIDO str. 1
Kopalnia GUIDO str. 2
Sztolnia Krolowa Luiza Park 12C str. 1
Sztolnia Krolowa Luiza Park 12C str. 2
Familoki str. 1
Familoki str. 2
Muzeum Śląskie str. 1
Muzeum Śląskie str. 2
Wieże KWK Polska str. 1
Wieże KWK Polska str. 2