Opis wydarzenia
Data wydarzenia: 8 czerwca 2019 - 1 września 2019

„Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka. Fotografia Arkadiusza Goli” w Dziale Etnologii Miasta


ARKADIUSZ GOLA – doktorant Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku.
Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który w Polsce pod koniec XX wieku znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, w 2003 roku został dziennikarzem roku „Dziennika Zachodniego”, w 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord-Pas-de-Calais. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem książek: Poziom na dwa łamy, Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec. Swoje pracy wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).

 

MAREK TWARÓG – dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu”, wcześniej - „Gazety Wrocławskiej”. Zainteresowany śląskim regionalizmem, UE i Kościołem. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Współautor (z Arkadiuszem Golą) albumu "Ludzie z węgla". Z Golą współpracował też przy albumie o zagłębiowskich górnikach "Ogrodowa 1". Dumny z Grand Press Digital dla „Dziennika Zachodniego” w roku 2014, nominacji do Europejskiego Pióra SDP, nagród w konkursie Silesia Press. Lubi pracę ze studentami. Ojciec trójki świetnych synów.


Data
08.06.2019 12:00
- 01.09.2019 15:00
Położenie
w centrum miasta
Rodzaj wydarzenia
Szlak Zabytków Techniki
Region turystyczny
Śląsk
Adres
Rymarska 4
Kontakt
Kalendarium wydarzeń