Odwiedzasz Katowice podczas mistrzostw? Poznaj technikę na Szlaku!

Autor:
Natalia Wójcik
Data publikacji:
23 Maj 2017
Odsłuchaj tekst

Jeśli mecze odbywają się popołudniu, poranek rezerwujcie na przejażdżkę
z brązem, srebrem i złotem w roli głównej. Co najbardziej przypadnie wam do gustu? Na początek zapraszamy do Gliwic. Tutaj podróż w czasie oferuje Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum mieszczące się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Kto miał okazję wcześniej odwiedzić osiedle Nikiszowiec , od razu znajdzie podobieństwo. Projekt obu kompleksów wyszedł spod ołówka słynnych architektów – Emila i Georga Zillmanów. W tym Oddziale Muzeum w Gliwicach znajduje się wystawa odlewów artystycznych z żeliwa i brązu, powstałych
w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach należących kiedyś do najpotężniejszych odlewni w Europie. W zbiorach ekspozycji znajduje się nawet żeliwna biżuteria. Tradycje zakładu kontynuują dziś Gliwickie Zakłady Urządzeń Mechanicznych . Po II wojnie światowej wykonywano tu odlewy przede wszystkim z brązu, tablic, popiersi itp.
Drugi przystanek naszej wycieczki śladami techniki to Tarnowskie Góry i znajdująca się tam Kopalnia Srebra. To niespełna godzina drogi z Katowic. Obecna trasa zwiedzania rozpoczyna się wizytą w multimedialnym muzeum, potem przewodnik zabiera nas windą 40 metrów w głąb ziemi szybem "Anioł" i oprowadza po chodnikach kopalni liczących około 1740 m. W pobliskiej Sztolni Czarnego Pstrąga zwiedzających czeka przeprawa łódką przez dawne odwadniające kopalnię kanały. Początki tarnogórskiego górnictwa kruszcowego datuje się na XIII w. Kopalnia Srebra to doskonałe miejsce na poznanie jego historii.
Trop brązu i srebra złapany. A złoto? Złoty jest cały Szlak Zabytków Techniki! To właśnie ta najpopularniejsza w Polsce trasa łącząca obiekty z wielu również już nie spotykanych obecnie gałęzi przemysłu otrzymała najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polską Organizację Turystyczną w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat. Widzimy się na Szlaku?

Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani zobaczcie wirtualne wycieczki:

- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
- Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Muzeum w Gliwicach

Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Muzeum w Gliwicach

Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Muzeum w Gliwicach

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Wyświetlenia:  12