Para buch, koła w ruch!

Autor:
Natalia
Data publikacji:
02 Lipiec 2020
Odsłuchaj tekst

Para buch, koła w ruch! Kto z nas nie pamięta słów jednego z najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima? W województwie śląskim słowa „Lokomotywy” nabierają jednak realnego znaczenia – to tutaj na Szlaku Zabytków Techniki do dyspozycji oddano Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Oba obiekty odkrywają przed turystami tajniki transportu kolejowego, nierozerwalnie związanego z historią przemysłu Górnego Śląska. Nagle – gwizd! Nagle – świst! Ruszamy!

Podróż rozpoczynamy w Bytomiu położonym zaledwie 12 km od stolicy regionu. Nieopodal dworca kolejowego znajduje się pierwsza stacja – Bytom Główny Wąskotorowy. Trasa przejazdu kolei liczy ponad 160 lat. Budowę rozgałęzionej sieci szyn szerokości 785 mm rozpoczęto już w 1851 roku. W czasach gwałtownego rozwoju przemysłu sieć łączyła najważniejsze ośrodki przemysłowe: huty, elektrownie, kopalnie. W czasach świetności tabor liczył 73 parowozy i 6000 wagonów! Obecnie z ok. 250 kilometrów połączeń pozostał jedynie 21 kilometrowy fragment wiodący przez Bytom, Dąbrowę Miejską, Suchą Górę, Repty, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie mijając po drodze najciekawsze industrialne obiekty tej części regionu: Szyb Krystyna będący pozostałością po byłej Kopalni Szombierki (w latach 30. szyb dysponował największą w Europie maszyną wyciągową), kolosalne zabudowania Elektrociepłowni Szombierki, Parowozownię Bytom-Karb i Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Turyści chcący ruszyć śladami przemysłu podczas tej wycieczki nie będą się nudzić!
Niemniej wartym odwiedzenia jest znajdujący się na terenie Krainy Górnej Odry obiekt – Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Początki projektu doprowadzenia linii kolejowej do tej części regionu stanowiła ponad 23 kilometrowa trasa Gliwice – Nieborowice. Całość trasy Gliwice – Racibórz połączona została łącznie 51 kilometrami szyn. Obecnie pozostałością jest jedynie 6 kilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Wkrótce obiekt Zabytkowej Stacji Kolejki zostanie wyremontowany. Pojawią się nowe miejsca parkingowe, żeliwne latarnie, które z założenia przywoływać mają czasy sprzed I wojny światowej dzięki czemu turysta odwiedzający to miejsce przeżyje prawdziwą podróż w czasie Szlakiem Zabytków Techniki.

Bytom Główny Wąskotorowy

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu

Na trasie

Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Rudy

 

Wyświetlenia:  67