Poznaj technikę w Beskidach!

Autor:
Natalia
Data publikacji:
02 Lipiec 2020
Odsłuchaj tekst

Zima za pasem jednak w województwie śląskim każda pora roku jest dobra na zwiedzanie. Jeżeli w tym roku planujecie zimowe szaleństwo na stokach w Beskidach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby program pobytu wzbogacić o wizyty w obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Dobra zabawa gwarantowana!

Beskidy to najpopularniejsza w województwie śląskim baza wypadowa dla wielbicieli białego szaleństwa. Dzięki dostępnej infrastrukturze w porze zimowej ośrodki narciarskie takie jak Szczyrk, Wisła czy Korbielów odwiedzają turyści z Polski i zagranicy. Góry to jednak nie jedyna atrakcja tej części województwa śląskiego. Na południu regionu znajdują się również obiekty najpopularniejszej trasy turystyki industrialnej w Polsce – Szlaku Zabytków Techniki. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się do Bielska – Białej, Cieszyna, Ustronia i Żywca – w tych miejscowościach zlokalizowane są obiekty trasy.
Przystanek numer jeden – Cieszyn. Tutaj na spragnionych wiedzy turystów czeka Muzeum Drukarstwa znajdujące się w starej drukarni. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie sprzęt zgromadzony w Muzeum jest całkowicie sprawny. Czcionki, matryce, działające maszyny odlewnicze i introligatorskie to tylko część tego co można w tym miejscu zobaczyć. Zwiedzanie odbywa się 4 dni w tygodniu od wtorku do piątku.

Drugi obiekt, który polecamy odwiedzić mieści się również w Ciszynie. Jest to Browar Zamkowy Cieszyn, który powstał w latach 40. XIX w. Założony został przez Karola Ludwika Habsburga, arcyksięcia cieszyńskiego. Powstał na terenie usytuowanego w centrum miasta wzgórza zamkowego. Kontynuował stare, średniowieczne tradycje miejscowych piwowarów, wykorzystując nowoczesne metody produkcji i oferując nowy produkt – piwo typu pilzneńskiego, które zaczęło zyskiwać na popularności od połowy XIX wieku. Browar to funkcjonujący do dziś zakład produkujący piwa rzemieślnicze.

Trzeci obiekt trasy przemysłowej znajduje się rzut beretem od Cieszyna. Ustroń, bo o nim mowa, to miejscowość z bogatą historią. W mieście od lat funkcjonuje Muzeum Ustrońskie odkrywające przed turystami tajemnice rewolucji przemysłowej. Historia przemysłu w Ustroniu łączy się nieodzownie z otwartą w 1772 roku hutą żelaza. O potędze miasta świadczyły otwierające się później kuźnie, odlewnia maszyn, walcownia, fabryka maszyn i wiele innych zakładów. Świadectwem historii obecnie pozostała ustrońska kuźnia, która jeszcze wielu kojarzyć się będzie z firmą produkującą części do Fiata 126p. Budynek Muzeum mieści liczne narzędzia, prasy, młoty oraz produkty huty i kuźni. Wypoczywającym w Szczyrku lub Korbielowie bliżej do dwóch kolejnych obiektów Szlaku – Starej Fabryki w Bielsku-Białej i Muzeum Browaru w Żywcu. Pierwsze z miejsc opowiada historię Bielska i Białej – osobnych jeszcze wtedy miast, które przez stulecia należały do najważniejszych ośrodków włókienniczych w Europie. Największa część ekspozycji to urządzenia, które służyły do produkcji tkanin. Dzięki kolejnym działom Starej Fabryki turyści odwiedzający to miejsce poznać mogą proces produkcji od przędzalni przez przygotowanie, tkanie i wykończenie.Ostatnim punktem na mapie Szlaku Zabytków Techniki na południu regionu jest Muzeum Browaru w Żywcu. Dzięki wizycie w tym miejscu poznamy historię przemysłu na Żywiecczyźnie oraz panującego niegdyś na tych ziemiach rodu Habsburgów. Muzeum Browaru ulokowane jest w dawnych, wykutych w skale piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. Dzięki bogatej prezentacji multimedialnej pobyt w Muzeum to nie tylko nauka, ale i zabawa!Przemysł w województwie śląskim ma bogatą historię. Warto poznać ją planując zimowe szaleństwo na stoku, bo nawet na południu regionu Szlak Zabytków Techniki jest na wyciągnięcie ręki!

 

 

 

Wyświetlenia:  49