Śląskie - źródła pozytywnej energii (1)

Data publikacji:
23 Maj 2017
Odsłuchaj tekst

Unikatowe zabytki techniki industrialnej, architektoniczne perełki będące świadectwem wielokulturowej historii, bogate tradycje kuchni regionalnej i piwowarstwa – to tylko część różnorodnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, które są magnesem dla turystów odwiedzających ten wyjątkowy region. W Śląskim nie brakuje ciekawych miejsc wartych poznania. Fascynująca wyprawa pokaże, że to miejsce promieniujące prawdziwie pozytywną energią. Tutaj chce się wracać i odkrywać kolejne mniej lub bardziej znane oblicza regionu, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Hop na kufel piwa!
Nie ulega wątpliwości, że wielu miłośnikom złocistego trunku Śląskie nie bez przyczyny kojarzy się z dobrym piwem, wytwarzanym według starodawnych receptur. W Żywcu tradycje piwowarskie sięgają średniowiecza, w XIX w. były kontynuowane przez cesarski ród Habsburgów, ze słynącym z gospodarności arcyksięciem Albrechtem na czele, który w 1856 r. zainicjował budowę browaru i wznowił produkcję. Muzeum Browaru Żywiec łączy przeszłość z teraźniejszością. Zwiedzający przekraczając dębowe wrota piwnic, poznają historię warzenia piwa, metody jego produkcji; mogą również przenieść się na ulicę galicyjskiego miasta i wstąpić do tradycyjnej karczmy na kufel trunku z pianką.

Zapaleni piwosze swoje kroki powinni skierować również do Tyskiego Browarium. W Tychach Browar Książęcy, który był własnością rodu Promnitzów, wybudowano już w 1629 r. Oferta zwiedzania Muzeum Piwowarstwa zadowoli nie tylko birofilów. Tutaj na własne oczy, przechodząc od warzelni po linie rozlewnicze, można podglądać pracę browarników i dowiedzieć się, jak rodzi się prawdziwe piwo. Seans w kinie 3D, bogata kolekcja eksponatów piwnych i oczywiście degustacja świeżo wytworzonego złocistego napoju z goryczką to tylko część atrakcji przygotowanych przez Browarium.

Jedna z dwóch najstarszych czynnych warzelni w Polsce, wpisanych do rejestru zabytków, mieści się w Cieszynie u stóp Wzgórza Zamkowego. Napój ceniony przez koneserów chmielowego trunku można skosztować, zwiedzając Browar Zamkowy, założony w 1846 r. przez księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga. Słynne piwo Brackie, wytwarzane zgodnie z tradycyjną sztuką piwowarską, swoją nazwę zawdzięcza legendzie o założeniu Cieszyna przez trzech braci. Śladami ich następców prowadzi wycieczka obejmująca zwiedzanie klasycznej warzelni z czynnym do dzisiaj korytem piwowarskim. Zapach rodzącego się piwa w unikatowej fermentowni i uczestnictwo w piwnej biesiadzie pozwoli na delektowanie się tradycyjnym napojem o bursztynowej barwie.

Za śląskim stołem
W trakcie podróży warto poznawać potrawy regionalne i degustować lokalne smakołyki. Gdzie można najlepiej zjeść i naładować baterie pozytywną kulinarną energią? Na pewno w województwie śląskim. Swoje smakowite ślady zostawiły tutaj wielowiekowe wpływy kuchni czeskiej, austriackiej, niemieckiej i żydowskiej co sprawiło, że Śląskie to kulinarnie jeden z najciekawszych zakątków Polski. Wielokulturowość regionu znajduje swoje odbicie w różnorodnej palecie gastronomicznych doznań.

Rozsmakowując się w regionalnych frykasach, można podążyć Szlakiem Kulinarnym „Śląskie Smaki”. Wybrane 30 restauracji w swoim bogatym menu serwują tradycyjne dania regionalne. W trakcie odwiedzania lokali, które mogą pochwalić się certyfikatem „Śląskich Smaków”, podniebienia smakoszy mile zaspokoją nie tylko dania typowej kuchni śląskiej, ale również jurajskiej, zagłębiowskiej czy beskidzkiej. Kto próbował już roladę z kluskami i modrą kapustą, wodzionkę czy hekele, rozsmakować się może również w potrawach mniej znanych: gałuszkach, gęsich pipkach, kućmoku i kurzinie.

Lokalne pyszności są również przygotowywane podczas jednego z największych wydarzeń kulinarnych regionu – Festiwalu „Śląskie Smaki”, organizowanego od 2006 r. Podczas tego wydarzenia, które odbywa się co roku w czerwcu, na smakoszy czekają dania serwowane w trakcie konkursu kulinarnego przez amatorskie drużyny, profesjonalnych kucharzy i uczniów szkół gastronomicznych, rywalizujących o Złoty Durszlak i zaszczytny tytuł Eksperta Śląskich Smaków. Tradycją jest, że impreza „Śląskie Smaki” daje także okazję do poznania atrakcji turystycznych regionu, bowiem każda edycja, która ma charakter rodzinnego pikniku, odbywa się w innym miejscu. Do tej pory miłośników dobrej kuchni gościły m.in. Ogrodzieniec, Cieszyn, Racibórz, Pszczyna, Bielsko-Biała i Gliwice. Bez wątpienia festiwal „Śląskie Smaki” na stałe wpisał się w kalendarz polskich imprez kulinarnych i będzie miał swoje kolejne „smaczne” odsłony. www.slaskiesmaki.pl

W pogoni za czasem, śladami techniki
Większość mieszkańców Polski kojarzy Śląskie z krajobrazem wież kopalń, hałd, kominów fabryk i osiedli robotniczych z czerwonej cegły. To przemysłowe oblicze regionu od kilku lat staje się jego turystycznym atutem i wyróżnikiem, wzrasta świadomość wartości i wyjątkowości zabytków techniki, które przyciągają amatorów turystyki industrialnej.

Potencjał pozytywnej energii przemysłowego dziedzictwa regionu wykorzystano przy tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki. 36 obiektów – rozsianych od Częstochowy przez Katowice po Żywiec – oferuje istną kopalnię atrakcji i niezapomnianych wrażeń. W ramach zwiedzania zabytków związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem czy przemysłem spożywczym, można przejechać się kolejką wąskotorową, sprawdzić, jak wydobywano węgiel, drukowano prasę, pozyskiwano srebro albo uzdatniano wodę. W trakcie wizyt w podziemnym świecie kopalń i sztolni, w parowozowniach, kuźniach czy fabrykach na turystów czekają unikatowe maszyny i urządzenia – prawdziwe perły techniki. Odwiedzający, niezależnie od wieku, mogą poprzez interesujące wycieczki, prezentacje multimedialne oraz imprezy organizowane na terenie obiektów poznać „na żywo” przemysłową tradycję regionu śląskiego.

Odkrywanie industrialnej historii Śląskiego i jego skarbów doczekało się corocznej kulminacji podczas Industriady. Od 2010 r. w drugą sobotę czerwca organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki. Jest to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej dający okazję do udziału w wydarzeniu z widowiskowymi atrakcjami, koncertami i zwiedzaniem obiektów. Industriada gwarantuje niezapomniane przeżycia. W tegorocznej, piątej edycji festiwalu pobito kolejny rekord frekwencyjny! Ponad 300 darmowych atrakcji dla dzieci i dorosłych przyciągnęło blisko 80 tys. pasjonatów techniki w ciągu jednego dnia!

 

* * *

Tekst publikowany na łamach magazynu "Świat Podróże Kultura" w numerze wrzesień-październik 2014

Wyświetlenia:  18