KONCERT // Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim. Koncert „Wiosna: podróże z Chopinem”

Odsłuchaj tekst

Wraz z rozpoczynającą się wiosną Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza 21 marca o godzinie 17.00 na pierwszy koncert z cyklu „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim”. Podczas występu inaugurującego sezon wysłuchamy Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak, któremu będą towarzyszyli Paweł Tomaszewski, grający na instrumentach klawiszowych, a także Paweł Płoskoń, który zagra na lirze korbowej i dudach.

W programie tego pachnącego wiosną koncertu usłyszymy utwór Zygmunta Krauzego „Podróż Chopina” do listów Chopina, pieśni Fryderyka Chopina, a także niezapomniane utwory fortepianowe w opracowaniu na chór (Andrzeja Koszewskiego, Anny Szostak, Wojciecha Barczyńskiego). Goście Muzeum Śląskiego będą mieli również okazję wysłuchać niezwykłych improwizacji instrumentalnych.

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” – czołowa polska grupa śpiewacza kameralna, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół złożony jest z solistów wokalistów. Wykonuje utwory zarówno wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową uhonorowaną prestiżowymi nagrodami, zdobywa uznanie krytyki w kraju i za granicą. Od 2014 r. realizuje autorski cykl 10 koncertów w nowej siedzibie NOSPR, podczas których przedstawia zróżnicowany repertuar obejmujący muzykę poważną i tę z pogranicza muzyki jazzowej oraz rozrywkowej. Zespół, ceniony przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Anna Szostak – dyrygent, pedagog, doktor habilitowany sztuki w zakresie dyrygentury. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego i profesorem tejże uczelni. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich oraz zagranicznych.

Paweł Płoskoń – instrumentalista i kompozytor, pasjonat niecodziennych gatunków muzyki – ludowej i liturgicznej. Jako instrumentalista od sześciu lat rozwija swoje umiejętności gry na lirze korbowej, której jest aktywnym propagatorem. Prowadzi warsztaty lirnicze w kraju, sam uczestniczy w kursach mistrzowskich (Maciej Cierliński, German Diaz, Valentin Clastrier). Od 2020 r. jest pierwszym nauczycielem akademickim tego instrumentu w Polsce, ucząc na swojej Alma Mater na podyplomowych studiach z dziedziny muzyki tradycyjnej. W granej przez siebie muzyce sięga do całego spektrum repertuaru na lirę korbową – muzyki ludowej, barokowej, liturgicznej oraz współczesnej, poszerzając go również o własne kompozycje.

Paweł Tomaszewski – pianista, kompozytor, aranżer, producent. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współtwórca projektów Myrczek & Tomaszewski „Love Revisited”, Marta Król & Paweł Tomaszewski Group „Tribute to the Police”. Współpracował z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael „Patches” Stewart, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Grażyna Auguścik, Adam Bałdych i wielu innych. Nagrał ponad 40 albumów studyjnych jako muzyk sesyjny. Jest zdobywcą Grand Prix oraz nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą). Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie „Kultura” w 2015 r.

 

Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim. Koncert „Wiosna: podróże z Chopinem”

21.03 / niedziela / godz. 17.00

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. Dobrowolskiego 1

Wstęp: 10 zł.

Bilety do nabycia w kasach Muzeum Śląskiego i poprzez stronę internetową.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  8
Lokalizacja:

Ul. T. Dobrowolskiego 1


Region turystyczny: 
Śląsk
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Śląskie
Data wydarzenia: 
21/03/2021
Kontakt:
Strona internetowa: https://muzeumslaskie.pl/pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Koncerty