Nieobecni? – wystawa malarstwa i grafiki Pauliny Bobak

Miejscowość:
Czeladź
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Artystka uważnie studiuje archiwa rodzinne: zbiór listów, dokumentów i fotografii. „Twórczym impulsem w powstawaniu cyklu moich grafik oraz obrazów były słuchane w dzieciństwie opowieści mojej babci Heleny, a także obecnie uzupełniające je rozmowy z bezpośrednimi lub pośrednimi świadkami wielu rodzinnych wydarzeń. Inspiracją do moich prac były również  fotografie wykonane przez mojego pradziadka Wilhelma Miernika oraz prapradziadka Hugona Gemborka żyjących na przełomie XIX i XX w. Moje działania oparte o analizę obrazu i słowa wynikały z silnej potrzeby pogłębienia wiedzy na temat życia moich przodków zamieszkujących Śląsk oraz poszukiwań odpowiedzi na pytania o więzi rodzinne i międzypokoleniowe.” – mówi o swojej twórczości artystka.

W GSW Elektrownia Paulina Bobak prezentuje  swoje grafiki i obrazy z cyklu dyplomowego. Poddając w nim analizie archiwalia rodzinne jako nośniki pamięci  (zbiór listów, dokumentów i fotografii) formułuje pytania o swoją – a zarazem naszą –  tożsamość. Jako środek wyrazu dla tej refleksji wybrała  malarstwo olejne łączone z tkaniną, którą sama przeszywa i pokrywa (ręcznie lub maszynowo) haftem. Aplikuje również na płótnie drobne przedmioty „gotowe” wpisujące się w jej wrażliwości w nastrój obrazu lub wiążące się z historią osób, które przedstawia. W grafice posługuje się przede wszystkim techniką akwaforty. Zasługującą na uwagę, dopełniającą częścią prezentowanej w GSW Elektrownia ekspozycji będzie zbiór haftowanych makatek z pojedynczymi słowami, które zostały przez artystkę wyselekcjonowane z listów rodzinnych jej przodków, a stanowią zarazem dodatkowy, poruszający wrażliwość, komentarz do pokazywanych prac.

Latem tego roku cykl dyplomowy Pauliny Bobak, który zobaczyć można w GSW Elektrownia, doceniono i uhonorowano prezentacją  podczas najnowszej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artystka była też dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, brała udział w licznych wystawach zagranicznych.

galeria gsw

Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 1 głosy)
Wyświetlenia:  50
Lokalizacja:

Ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
Gmina: Czeladź
Powiat: będziński


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Czeladź, Dehnelów 45
Data wydarzenia: 
02/10/2022
Kontakt:
Telefon: +48 322 630 088

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Wystawy, Inne
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX