05.10 wystawa Anny Alicji Trochim w Galerii Elektrownia w Czeladzi.

Miejscowość:
Czeladź
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi zaprasza na wystawę malarstwa Anny Alicji Trochim zatytułowanej "Skąd, dokąd i dlaczego?"

Anna Alicja Trochim urodziła się 1952 roku w Sokółce. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1977); aneksy z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego i struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego.

Była współzałożycielką Galerii Delfiny na Powiślu w Warszawie oraz warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Współorganizowała wiele akcji charytatywnych, m.in. aukcje na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, ogólnopolska aukcja “Żywioł” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych  w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej (Warszawa), w Polskim Instytucie  (Sztokholm), w Galerii Centoira (Buenos Aires), w Muzeum Sztuki w Wilnie, w Galerii Avenue Foch (Paryż), w Zachęcie (Warszawa), w Yvelines (Francja), w Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa),  w Galerii Delfiny (Warszawa).  Jest laureatką wielu nagród m.in.: na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego czy Talens Company Award, 2000, Grand Prix). Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w  Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu czy w  zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.

Dla malarki pierwsze spotkanie ze sztuką to spotkanie z naturą. Jako dziecko zachwyciła się tęczą i ten zachwyt, ta fascynacja towarzyszy artystce do dziś. Inspirującą była również praca na roli, którą wykorzystywała do tworzenia „obrazów” ze wschodzących zbóż.

Anna Alicja Trochim to wybitna artystka związana z nurtem Geometrystów skupionych wokół osoby Bożeny Kowalskiej. Tworzy w nurcie abstrakcji geometrycznej i op – artu  wywiedzionego z kapizmu. Wypracowała własną technikę fakturowania dzięki której powstają linie przenikających się, sprawiających wrażenie ruchu wysmakowanych barw i struktur. Obrazy są swoistą interpretacją światła i przestrzeni, wprowadzają widza w hipnotyzujący zachwyt nad wszechogarniającym pięknem.

Kuratorzy wystawy: Róża Wroniszewska i Sławomir Biały

Wernisaż: czwartek, 5 października, godz. 18.00

Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada br.

gsw

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  15
Lokalizacja:

Ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
Gmina: Czeladź
Powiat: będziński


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
Czeladź, Dehnelów 45
Data wydarzenia: 
05/10/2023 - 19/11/2023
Kontakt:
Telefon: +48 322 630 088

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Wystawy, Inne
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX