„Babska szychta” na Ficinusie!

Odsłuchaj tekst

Spotkanie autorskie z pisarką Karoliną Bacą – Pogorzelską oraz fotografem Tomaszem Jodłowskim będzie tematem najbliższego spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”. Goście to autorzy książek „Drugie życie kopalń”, „Babska szychta” oraz „Ratownicy. Pasja zwycięstwa”. Podczas spotkania z autorami będzie można poznać kulisy powstawania książek oraz posłuchać ich najciekawszych fragmentów. „Twórczy piątek na Ficinusie” odbędzie się 26 lutego br. o godz. 17:00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego w Rudzie Śląskiej - Wirku (ul. Kubiny).

Karolina Baca-Pogorzelska i Tomasz Jodłowski pracują razem od kilku lat. Zjeżdżają pod ziemię, przedstawiają nowe technologie, inwestycje, relacjonują także dramatyczne wydarzenia. Praca, własne doświadczenia, obserwacje i rozmowy z górnikami zainspirowały ich do napisania trzech książek.

W albumie „Drugie życie kopalń” pokazali, jak wiele kopalń udało się ocalić od zapomnienia.
- Górnictwo węgla kamiennego jest przedstawiane u nas w takim trochę czarnym świetle. Przywileje górnicze, strajki, katastrofy… Chcieliśmy odczarować ten obraz – wyjaśnia Baca-Pogorzelska.

Z kolei „Babska szychta” to historie 17 kobiet, które życie zawodowe związały z górnictwem.
O stereotypach, Dniu Kobiet, Barbórce, rodzinnych tradycjach, pracy, oczekiwaniach
i spostrzeżeniach dotyczących górnictwa wczoraj i dziś oraz o tym, czy kobieta w kopalni przynosi pecha opowiadają panie pracujące w kopalniach Bogdanka, PG Silesia, Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wujek i Rydułtowy-Anna.

„Zawsze idziemy po żywego” – to motto najnowszej, trzeciej już książki duetu Baca - Pogorzelska i Jodłowski pt. „Ratownicy. Pasja zwycięstwa”. Tym razem bohaterami książki są ratownicy górniczy – zarówno emerytowani, jak i pracujący do dziś. Są tu historie straszne, ale i śmieszne, zakończone szczęśliwie i te bez happy endu.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Lokalizacja:

Ul. Kubiny


Region turystyczny: 
Śląsk
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
16:00 - 18:00 26/02/2016