INDUSTRIADA 2016: Rozruch maszyn

Odsłuchaj tekst

Kto nie może się doczekać aż 11 czerwca Święto Szlaku Zabytków Techniki nabierze pełnej mocy, niech korzysta z rozruchu maszyn, który w 8 obiektach rozpocznie się wieczorem w piątek 10 czerwca. Czekają na nas spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty, pokazy i dużo nocnego zwiedzania. Tegoroczny rozruch maszyn odbędzie się w Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Rybniku i Zabrzu. Wszystkie wydarzenia tworzono z myślą o przemysłowych legendach – motywie przewodnim zbliżającej się INDUSTRIADY.

 

 Galeria Sztuki Współczesnej  | Czeladź, ul. Dehnelów 45

18.00 - 21.00 Papierowe legendy - warsztaty artystyczne dla dzieci
Warsztaty artystyczne origami, które pozwolą najmłodszym uczestnikom w niekonwencjonalny sposób poznać wybrane historie przechowywane przez lata w śląskiej tradycji. Za pomocą origami dzieci będą mogły wyczarować z kolorowych kartek bohaterów legend i opowieści - kanarka, dobrego Skarbnika, zabawnego Utopka czy rozbójnika Ramża.

18.30 – 23.00 Zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia“ - budynku po dawnej elektrowni kopalni „Saturn“
W tym poindustrialnym obiekcie o urzekającej architekturze oraz zachowanymi w jego wnętrzu oryginalnymi maszynami i urządzeniami będzie można z pewnością poczuć ducha dawnego przemysłu. W miejscu, które zaprojektował Józef Piusa Dziekoński zwraca uwagę sprężarka Wanda z wielkim kołem zamachowym, olbrzymie przetwornice czy pulpit sterowniczy niczym z powieści Juliusza Verne”a .

18.30 - 19.30 Erith - koncert
Młoda wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Podczas koncertów przenosi publiczność do swojego, baśniowego, magicznego świata, dzięki pomocy niezwykłych aranżacji i mocnego głosu.

19.45 - 20.45 The Party is over - koncert
Młody duet z Katowic, współtworzony przez Michała Wajdzika i Darię Ryczek. Ich muzyka rozpościera się między trip hopem a techno, chociaż artyści nie stronią też od inspiracji innymi gatunkami.

21.00 - 22.00 BAASCH - koncert
Młody, ceniony producent, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jego muzyka to połączenie ambitnej elektroniki i alternatywnego popu. Znany z rewelacyjnych występów na żywo Baasch otwierał koncerty m.in. Tricky'ego - nie bez przyczyny porównywany jest do takich artystów, jak The Knife czy Depeche Mode.

21.00 i 23.00 Przemysłowe legendy w filmie i w fotografii
Wielkoformatowa projekcja filmów i fotografii na elewacjach budynków dawnej elektrowni, dokumentująca historię założycieli wybranych ośrodków przemysłowych Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska, ze zbiorów m.in.: Zollverein Essen i Ruhrmuseum, Muzeum Saturn w Czeladzi

22.00 - 23.00 Symfonia Hutnicza - widowisko plenerowe Theater Titanick (Niemcy)
Wyjątkowe widowisko plenerowe, w którym aktorów wspierają stalowe konstrukcje i metaliczne dźwięki. A skoro to „Symfonia hutnicza”, to nie brakuje jej ognia. Zabawna opowieść wypełniona zmaganiami bohaterów z ujarzmieniem wielkich instrumentów, zupełnie jakby starali się zamknąć żywioły w maszynach, aby okiełznać naturę i zawładnąć jej siłą. Teatr Titanick słynie z wykorzystywania w swoich widowiskach tradycji komedii dell’arte i cyrku wzbogaconych o monumentalne rozwiązania scenograficzne. Tym razem artystów wspiera jeszcze jeden sojusznik – industrialna sceneria byłej KWK Saturn. Wydarzenie bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Wejście na teren Galerii Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA i udział w wydarzeniach w ramach Rozruchu Maszyn możliwy jest za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania we wskazanych lokalizacjach:

  • Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach, ul. Rynek 13, 40-098 Katowice
  • Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, ul. Warszawska 3/20, 41-200 Sosnowiec
  • Punkt informacyjny w Urzędu Miasta w Czeladzi, ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
  • Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia", ul. Dehnelów 45, 41-250 Czeladź
  • Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10, 41-250 Czeladź
  • Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, 41-800 Zabrze
  • Muzeum Miejskie „Sztygarka”, ul. Legionów Polskich 69, 41-300 Dąbrowa Górnicza
  • Tyskie Browarium, ul. Katowicka 9, 43-100 Tychy
  • Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

 

Materiał prasowy organizatora, źródło: industriada.pl

 

 Huta Królewska  | Chorzów, Metalowców 13

Spektakl przygotowany przez Piotra Tetlaka i Sylwię Hefczyńską – Lewandowską. W ruchomych obrazach twórcy projektu zestawią ze sobą negatywne i pozytywne strony życia w przestrzeni przemysłowej. Dla przybysza z zewnątrz Śląsk jawi się jako suma wielu warstw. Warstwy, które powstały lata temu nie giną, tylko tworzą coraz ciekawsze struktury. Obrazy zastane związane z tradycją, odrębnością i tożsamością trwają, ale obok nich, wokół nich, wręcz na nich pojawiają się nowe.
Wydarzenie bezpłatne, alewymagana jest rezerwacji miejsc: industriada@chorzow.eu. Ilość miejsc ograniczona do 200 uczestników. Zbiórka uczestników pod bramą Huty Królewskiej od strony ul. Katowickiej (w pobliżu przystanku tramwajowego Chorzów Metalowców) – miejsce rozpoczęcia się spektaklu.
Produkcja: Centrum Scenografii Polskiej oddział Muzeum Śląskiego w Katowcach. Współpraca: Referat Promocji UM Chorzowa. Spektakl zrealizowany w trakcie III edycji Festiwalu Nowej Scenografii - cykl Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Shared Space.

 

 Szyb Prezydent  | Chorzów, ul. Piotra Skargi 34 a-d

20.30 - 0.00 Szyb Prezydent Nocą & Fajrant Zona i Nocna Straż
Zdobycie Szybu Prezydent leżącego na Szlaku Zabytków Techniki za dnia i spojrzenie na panoramę Chorzowa to nie lada atrakcja. Tym większą frajdę sprawi uczestnikom zrobienie tego samego w nocy. Od godziny 20.30 do północy nadarza się wyjątkowa okazja, aby wspiąć się na taras widokowy i podziwiać iluminację Szybu i Kompleksu Sztygarka, ale również spojrzeć na panoramę Śląska „by night”. Wszystko to w towarzystwie ojców założycieli górnośląskiego przemysłu. Być może uda Wam się spotkać Johna Baildona lub hrabiego Redena?
Na gości czekać już będzie Sztygarkowa Fajrant Zona – pełna dobrej energii, leżaków i relaksu. O 20:30 wystąpi chorzowski zespół Nocna Straż, grający muzykę rockową. Tworzy go pięć osób, dla których inspiracją są muzyczne legendy wraz z ich kompozycjami i unikalnym brzmieniem.
Głodnych i spragnionych zapraszamy do grill baru pod Wieżą. Zachęcamy do przyniesienia własnych kocyków i mat do siedzenia. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji miejsc.

 

 Galeria Szyb Wilson  | Katowice, ul. Oswobodzenia 1

18.00 - 21.00 Otwarcie IX Art Naif Festiwal
Inauguracja trwającego w dniach 10.06. – 19.08.2016 IX Art Naif Festiwal. Jest to największe w Europie wydarzenie poświęcone sztuce naiwnej, którego tematem przewodnim będzie w tym roku Hiszpania. Wystawa grupuje malarstwo, rzeźbę i ceramikę twórców polskich i zagranicznych. Będzie to także jedyna w swoim rodzaju możliwość poznania czołowych twórców malarstwa naiwnego, których wielu przybędzie na ten wyjątkowy wieczór osobiście. Wernisaż zakończy się koncertem muzyki flamenco. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji miejsc.

 

 Osiedle Nikiszowiec, Oddział Muzeum Historii Katowic-Dział Etnologii Miasta  | Katowice, ul.Rymarska 4

20.00 - 21.00 Tego słuchali Zillmannowie... – koncert przebojów z przełomu XIX/XX wieku
Koncert pieśni, które były popularne na przełomie XIX i XX wieku. Prawdopodobnie słuchali ich także architekci Nikiszowca - Georg i Emil Zillmannowie. W repertuarze znajdą się pieśni F. Schuberta, R.Schumanna i J.Straussa w wykonaniu barytona, Radosława Rzepeckiego.

Wydarzenie płatne - 5 zł. Udział w wydarzeniu wymaga rezerwacji miejsc: Tel.: 32 353 9559 wew. 5. Ilość miejsc ograniczona.

 

 Zabytkowa Kopalnia Ignacy  | Rybnik-Niewiadom, ul. Mościckiego 3

20.00 - 20.45 "Miejsce z ognia iciemności. Przemysł-Kultura-Człowiek" - wykład dr. Jacka Kurka
Wykład historyka, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego dotyczący miastotwórczej oraz kulturotwórczej roli przemysłu. Wydarzenie płatne: 15 zł (wspólny bilet na wykład i projekcję filmu "Metropolis"). Udział w wydarzeniu wymaga rezerwacji miejsc: tel.: 32 432 74 99, tel.: 32 421 37 55. Ilość miejsc ograniczona.

21.00 - 22.40 "Metropolis" - projekcja filmu z 1927 r z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie
Projekcja niemieckiego, ekspresjonistycznego filmu science fiction z 1927 roku w reż. Fritza Langa z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. „Metropolis” jest pierwszym istotnym filmem SF. Z początku o dziwo było niedoceniane przez masy, co spowodowało pocięcie taśmy w celu skrócenia czasu trwania. Dziś zaś uważane za jeden z najważniejszych filmów w historii kina i za ikonę swojego gatunku. Wydarzenie płatne: 15 zł (wspólny bilet na wykład i projekcję filmu "Metropolis"). Udział w wydarzeniu wymaga rezerwacji miejsc:poczta@kopalniaignacy.pl, tel.: 32 432 74 99, tel.: 32 421 37 55. Ilość miejsc ograniczona.

 

 Park Tradycji  | Siemianowice Śląskie, ul. Orzeszkowej 12

18.00 - 21.00 Śląska Scena Muzyczna - koncerty zespołów CIENIE, DROGA EWAKUACYJNA, 032
CIENIE - zespół muzyczny stworzony z pasji do muzyki i rockowych dźwięków. Ucieczka od tego, co jest - pościg za tym, czego nie ma - twórczość własna. DROGA EWAKUACYJNA – Zespół poruszający się w okolicach szeroko rozumianej muzyki bluesowej. 032 – to folk-rockowy górnośląski zespół, który odnajduje się gdzieś między poezją śpiewaną a rockiem, wędrując to w jedną, to w druga stronę. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji miejsc.

21.00 - 23.00 Koncert zespołu Dżem ze specjalną projekcją pokazu multimedialnego „PRZEMYSLOWE LEGENDY“ autorstwa MARKA STAŃCZYKA
Na scenie przed budynkiem Parku Tradycji odbędzie się koncert zespołu Dżem, któremu towarzyszyć będą przygotowane specjalnie na potrzeby Industriady wizualizacje wyświetlane na telebimie. Obrazy (filmy, zdjęcia, grafiki) będą opowieścią o przemysłowych legendach – miejscach, obiektach, postaciach (historycznych i fikcyjnych), która rozpocznie się w czasach współczesnych obrazami niszczenia, upadku i wyburzania przemysłowych obiektów, których czasy świetności dawno minęły. W kolejnych fragmentach wizualizacji widzowie przenoszeni będą w czasy coraz odleglejsze, w których odnajdą legendarne postaci wielkich przemysłowców wraz z ich dorobkiem i dziedzictwem, ale również legendarne przestrzenie bohaterów codzienności oraz bogactwo sfery wierzeniowej dawnych śląskich społeczności robotniczych. W wizualizacji zostaną wykorzystane materiały śląskiego fotografa, filmowca i dokumentalisty – Marka Stańczyka, a także materiały archiwalne, prace plastyczne śląskich artystów.
Dodatkowym kontekstem, wzmacniającym komunikat ikonograficzny, będzie wielkoformatowa wystawa plenerowa pt. „Przemysłowe legendy” autorstwa Marka Stańczyka. Fotografie prezentować będą legendarne obiekty śląskiego przemysłu, wielkie zakłady przemysłowe, elementy architektury industrialnej, które często już uległy zniszczeniu lub wyburzeniu. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji.

23.00 - Przemysłowe legendy - light show
Spektakl autorski o przemysłowych legendach Siemianowic w wykonaniu Teatru NAM TARA. Połączenie ognia, efektów specjalnych, pokazów żonglerki i umiejętności aktorskich. Opowieść oparta o scenariusz happeningu „W magicznej skrzyni naszych przodków”. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji.

 

 Szyb Maciej  | Zabrze, ul. Srebrna 6

20.00 - 0.00 Industrial Chillout - koncert Erith
W trakcie Industrialnego Chilloutu wysłuchamy nastrojowego koncertu zespołu ERITH – eteryczny wokal z akompaniamentem gitary przywodzący na myśl fantastyczne, magiczne światy (jak w obrazach Ociepki) przeniesie uczestników w mityczny świat, w którym żyje również nasz bohater - Utopiec. W dalszej części muzyka grana przez Dja wraz z wyświetlaniem industrialnych animacji. Wydarzenie bezpłatne. Udział w wydarzeniu nie wymaga rezerwacji.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
16:00 - 21:57 10/06/2016