Najdłuższy podziemny spływ w Polsce

Data publikacji:
30 Sierpień 2018
Odsłuchaj tekst

Już we wrześniu 2018 zostanie oddana dla turystów nowa, podziemna trasa w Sztolni Królowa Luiza, która będzie przyciągała głównie za sprawą spływu łodziami w autentycznych wyrobiskach. Będzie to najdłuższy, podziemny spływ w Polsce (trasa toru wodnego wynosi 1100 metrów), który kończyć się będzie w samym centrum Zabrza.


Podczas gdy czas przemysłu ciężkiego powoli się kończy, poindustrialne obiekty Zabrza zyskują nowe funkcje – dla podziemnych wyrobisk pokopalnianych rozpoczęło się drugie życie. Na początku XXI wieku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podjęło się niezwykle trudnego zadania - przywrócenia do życia i rewitalizacji dawnych wyrobisk kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, a w efekcie - uruchomienia największego w Europie kompleksu podziemnych tras - Sztolni Królowa Luiza z trasą rodzinną i turystyczną.
Prowadzone z rozmachem roboty górnicze i budowlane rozpoczęto w 2009 roku. W 2016 roku oddano do użytku zachowane podziemia Kopalni Królowa Luiza dedykowane rodzinom z dziećmi oraz grupom szkolnym. W tym czasie udało się pozyskać fundusze oraz pozwolenia niezbędne do udrożniania i aranżacji nowych tras turystycznych. Wszystkie prace wykonywano ręcznie, siłą ludzkich mięśni, niemal tak samo jak w czasach, gdy Sztolnia była budowana. Materiał osadowy, którego warstwa sięgała miejscami nawet do 3 metrów grubości, wybierano łopatami, wrzucano na taczki, następnie dowożono do wylotu lub też szybu, gdzie wyciągano go kubłem na powierzchnię. Przywrócenie Sztolni do życia okazało się największą tego typu inwestycją w kraju. Jeszcze nikt nigdy w ramach tego typu przedsięwzięcia nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie.
Oprócz zrewitalizowanej trasy podziemnej w skład kompleksu weszły nowe atrakcje: edukacyjny park czterech żywiołów, czyli Park 12C wraz ze strefą grillową i Bajtel Grubą – jedyną w Polsce kopalnią zabawkową dla dzieci, oraz Park Techniki Wojskowej, prowadzony we współpracy z Fundacją Mała Armia Grupa Śląsk. Rok później otwarto pierwszą z tras turystycznych w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  116
Pogoda
Katowice