Dołącz do grona organizatorów 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa "Polski splot"

Data publikacji:
29 Kwiecień 2019
Odsłuchaj tekst

W dniach 7-8 i 14-15 września po raz 27. w całej Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło POLSKI SPLOT.

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych ogólnoeuropejskich inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego, a także zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ochronne i popularyzatorskie. Każdego roku umożliwia ona bezpłatny dostęp do tysięcy rzadko otwieranych dla publiczności obiektów, a w jej ramach odbywa się wiele unikalnych wydarzeń, w których bierze udział ponad 20 milionów Europejczyków.

W Polsce inicjatywa również zyskała dużą popularność i na stałe wpisała się w kalendarium wrześniowych imprez kulturalnych. Organizatorzy wydarzeń EDD zapewniają interesujący i różnorodny program przybliżający uczestnikom historię i ciekawostki na temat lokalnych zabytków czy tradycji. W tym roku zgodnie z hasłem przewodnim uwaga uczestników skupi się wokół wydarzeń ukazujących proces odbudowy państwa polskiego po latach zaborów. Hasło to czytane dosłownie będzie zachętą do promocji dziedzictwa niematerialnego.

- Temat przewodni odnoszący się do pojęcia „splotu” może być rozumiany zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. Z jeden strony symbolizuje rozwój państwa polskiego po 1918 roku i wysiłek Polaków związany z połączeniem kraju z trzech wcześniej funkcjonujących państw zaborczych. Z drugiej strony hasło w sposób dosłowny odnosi się do tradycji tkackich, obiektów włókienniczych, kwestii mody polskiej – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogólnopolskiego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa mają charakter otwarty dlatego w obchody mogą włączyć się instytucje kultury, właściciele obiektów zabytkowych, muzea, organizacje pozarządowe, samorządy, miłośnicy historii. Forma przygotowanych wydarzeń może być różnorodna, np. bezpłatne zwiedzanie zabytków i innych obiektów kultury, wycieczki krajoznawcze, wystawy, imprezy plenerowe, wykłady, warsztaty, spacery, koncerty czy gry miejskie. Ważne, aby proponowane wydarzenia były poświęcone tematowi dziedzictwa i odbyły się w terminach tegorocznej edycji.

Dla organizatorów wydarzeń uczestnictwo w EDD oznacza udział w dużej międzynarodowej inicjatywie, której towarzyszy szeroko zakrojona kampania promocyjna w Internecie, mediach społecznościowych, audycjach radiowych. Proponowane wydarzenia zostaną ujęte w drukowanych informatorach z programem EDD, a ich organizatorzy otrzymają materiały promocyjne oraz atrakcyjne gadżety. Aby wziąć udział w inicjatywie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.edd.nid.pl

Więcej informacji na temat Europejskich Dni Dziedzictwa można odnaleźć na tej stronie.

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

KONTAKT

EWELINA WARNEL

Ogólnopolski koordynator EDD

T: +48 22 551 56 76 e-mail: ewarnel@nid.pl

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice