Obiekty w Zabrzu i Pszczynie Pomnikami Historii!

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
22 Październik 2021
Odsłuchaj tekst

21 października 2021 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia tablic gospodarzom obiektów wpisanych na prestiżową listę Pomników Historii. Wśród dziesięciu uhonorowanych miejsc znalazły się obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz  zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie. 

Zabrzańskie perełki

Zabrzańskie zabytkowe kopalnie uznane zostały za ważne świadectwo dziedzictwa przemysłowego i dziejów kluczowej gałęzi przemysłu górnośląskiego. W skład zespołu wchodzą kopalnia Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna oraz kopalnia Guido.

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Dotychczas Prezydent RP nadał tytuł Pomników Historii 54 obiektom zabytkowym.

Czytaj też: 

Zespół zabytkowych kopalń węgla kamiennego w Zabrzu został, decyzją Prezydenta RP, uznany za pomnik historii.
Etap regionalny konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dobiegł końca. Kapituła spośród 4 poprawnie wypełnionych wniosków zgłoszonych do konkursu wybrała 3, które przeszły do etapu ogólnopolskiego konkursu. Wybrano również kandydata do Certyfikatu Specjalnego oraz tego, który powalczy o tytuł Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej - tzw. Oskara polskiej turystyki. Które produkty z województwa śląskiego przeszły do etapu ogólnopolskiego?

Pomnik historii dla Pszczyny! 

„Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy” został uznany za Pomnik Historii na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2021 r. 

Obszar pomnika historii „Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy” obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu z zamkiem, oficyną, bramą, tzw. Bramą Wybrańców, Bramą Chińską, dawnymi zabudowaniami gospodarczymi oraz parkiem krajobrazowym wraz ze znajdującymi się na jego terenie przykładami architektury ogrodowej i obiektami sepulkralnymi. 

Relację z tych wydarzeń opublikowali na swoich profilach na FB Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny oraz Małgorzata Mańka - Szulik - Prezydent Miasta Zabrze: 

  

Pozostałe obiekty ze śląskiego 

Na liście obiektów z województwa śląskiego znajdują się też: 

1. Tarnowskie Góry – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarnego Pstrąga”

 

2. Katowice – osiedle robotnicze Nikiszowiec

 

3. Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny

4. Gliwice – Radiostacja

5. Częstochowa – Jasna Góra, zespół klasztoru oo. Paulinów

O wyróżnieniu 

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Wyróżnienie nadano ponad 100 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Pełna lista znajduje się na: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/

źródło: 

https://miastozabrze.pl/2021/10/21/obiekty-muzeum-gornictwa-weglowego-wpisane-na-liste-pomnikow-historii/

http://www.pszczyna.pl/main/aktualnosci/Zespol-zamkowo-parkowy-Pomnikiem-Historii/idn:2537

Zobacz też: 

Robert Makłowicz promuje Śląskie - już dziś 15.10.2021 r. o godz. 17:00 na kanale YouTube!
Ruszyło głosowanie internautów w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2021. Konkurs organizowany przez Polską Organizację Turystyczną, przy współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi, ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom wydarzeń, imprez turystycznych, obiektów, szlaków i miejsc. Głosowanie Internautów odbywa się w formie online. Kandydatem z województwa śląskiego, ale też małopolskiego jest Juromania - Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które w tym roku odbyła się 17-19 września 2021.
Ważne słowa związane z przyszłością Elektrociepłowni Szombierki padły podczas konferencji prasowej poświęconej tegorocznej Industriadzie 26 sierpnia 2021 r. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Mariusz Wołosz zadeklarowali wspólne działania na rzecz przejęcia i zarządzania zabytkowym obiektem.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  133
Pogoda
Katowice