Kolejny Jubileusz na Szlaku Zabytków Techniki

Data publikacji:
20 Styczeń 2022
Odsłuchaj tekst

Park Tradycji oddany do użytku we wrześniu 2012 roku, w tym roku będzie obchodzić 10-lecie swojej działalności. A jest to działalność naprawdę bogata - w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania, przed pandemią, odbywało się tu średnio 300 wydarzeń, projektów i działań rocznie - w tym koncerty, wystawy, projekcie filmowe, spektakle i występy uznanych artystów z całej Polski oraz lokalnych wykonawców. Wszystko dzięki odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni. Obiekt posiada salę widowiskową dla 160 widzów, przyległe tereny zielone, siłownię na wolnym powietrzu, park akcji i reakcji, oraz przestrzeń „streetwork out”.

Park Tradycji to wyjątkowy obiekt na Szlaku Zabytków Techniki, ponieważ narodził się jako zupełnie nowa przestrzeń społeczno-kulturalna w poprzemysłowej przestrzeni miasta, na terenach byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich. Mieści się on w budynku byłej maszynowni szybu "Krystyn".  Pięknie odnowiony obiekt  wraz z 36-metrową wieżą wyciągową nieczynnego szybu kopalnianego znajduje się pod opieką Siemianowickiego Centrum Kultury.

W roku 2008 miasto Siemianowice Śląskie przejęło niszczejący budynek maszynowni szybu „Krystyn” i samego szybu, które znajdowały się wówczas w prywatnych rękach. W tym samym roku z impetem ruszyły prace remontowe, a renowacja obiektu i utworzenie na jego terenie Parku Tradycji stały się jednym z większych wyzwań, które stanęły przed gminą, i jedną z najambitniejszych inwestycji w najnowszej historii Siemianowic.

Park Tradycji zdobył w 2013 roku Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego jako najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego w kategorii „Zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej”.

Park Tradycji

Park Tradycji

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  11
Pogoda
Katowice