Kierunek GZM - pierwsze święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
30 Czerwiec 2022
Odsłuchaj tekst

Kierunek GZM!  Metropolia ma już 5 lat i setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać, dlatego właśnie pod takim hasłem będziemy świętować 2 lipca.

Zaczniemy od wschodu słońca nad Metropolią i śniadaniowego rozruchu na hałdzie popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w Tarnowskich Górach. To miejsce, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest nieprzypadkowe. Stanowi ślad po innowacjach, które zmieniały nasze życie.

Po śniadaniu ruszymy w drogę ścieżkami metropolii. Nastawmy się na zabytki, przyrodę, sztukę, rozrywkę. Czekają na nas 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw, przygotowanych przez 35 gmin GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe.

Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia.

Chorzów zaprosi na szlak widziany z perspektywy miejskich witraży. Knurów na nostalgiczną wycieczkę po starych lokalnych kinach i opowieściach o najlepszych czasach kinematografów. Piekary Śląskie zaprezentują swoje tradycje drukarskie. Miłośnicy kulinariów będą mogli poznać tajemnice radzionkowskich restauracji. Wielbiciele bluesa przejechać się tyskim „Trolejbusem z bluesem”. Zwolennicy aktywnego wypoczynku w ramach triathlonowej gry miejskiej – przepłyną kajakami Czarną Przemszą w Będzinie.

To zaledwie garstka propozycji, aby rozbudzić apetyt na poznawanie Metropolii – i poznawanie się w Metropolii – w sposób niesztampowy, zachęcający do niespiesznego odkrywania bogactwa i różnorodności naszego otoczenia.

Szczegóły: 

https://kierunekgzm.pl

Zapraszamy! Kierunek GZM. Poznajmy się w METROPOLII!

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  67
Pogoda
Katowice