Hity Industriady 2022 – nie może Cię na Niej zabraknąć!

Data publikacji:
31 Sierpień 2022
Odsłuchaj tekst

Już 03 września spotykamy się na Szlaku Zabytków Techniki świętując po raz 13. Industriadę  - największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród kilkuset pokazów, warsztatów, imprez i występów prezentujemy najciekawsze – naszym zdaniem absolutne hity tegorocznego święta, na których nie może Was zabraknąć!

Cały program Industriady, która w tym roku pod hasłem: „Po szychcie! Czas na fajrant!” znaleźć można na: www.industriada.pl

TOPowe propozycje:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Czeladź, ul. Dehnelów 45, 41-250

Wieczorny pokaz spektaklu „Monsieur Charlie” w wykonaniu Teatru HoM z Tychów. - „Monsieur Charlie” to hołd złożony Charliemu Chaplinowi. Spektakl to 3 etiudy komiczne utrzymane w estetyce niemego kina z muzyką graną na żywo przez tapera.

Wydźwięk kulturowy, który towarzyszy temu wydarzeniu, ma na celu przekaz informacyjny o uczestnictwie w kulturze wysokiej np. oglądanie przedstawień teatralnych przez pracowników szczebla zarządzającego kopalni „Saturn” w przeszłości jako kolejnego elementu spędzania czasu wolnego.

 

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69 [Muzeum Miejskie „Sztygarka”]

Poczęstunek Zagłębiowską zalewajką – piknik

Zalewajka to sztandarowa zupa Zagłębia Dąbrowskiego, kiedyś podstawowy składnik menu rodziny górniczej, spożywana do dziś w wielu odmianach. Zupa zostanie przygotowana przez firmę cateringową w wielkim kotle, a następnie jej porcje będą rozdawane uczestnikom imprezy w ramach degustacji. Liczba ograniczona, do wyczerpania przygotowanych porcji.

Adres wydarzenia: Muzeum Miejskie "Sztygarka" ul. Legionów Polskich 69 41-300 Dabrowa Górnicza

 

Osiedle Giszowiec - Katowice, Plac Pod Lipami 1, 3-3a

Paradny Fajrant (spektakl/koncert/fireshow) – performance

To wspólne show Teatru Lufcik na Korbkę, zespołu Batala Polska oraz wszystkich widzów. Sztuka to niezwykle widowiskowa, kulturowo pierwotna wręcz, stąd tak porywająca, uderzająca w najbardziej naturalne potrzeby rytmicznego tańca i wspólnej zabawy. Energetyczny fajrant, jakiego nie będzie nigdzie indziej!

 

Muzeum Energetyki - Łaziska Górne, ul. Wyzwolenia 30

Legenda z Utoplem w tle – przedstawienie HIT

Widowisko plenerowe „Legenda z Utoplem w tle” – utrzymane w konwencji teatru pantomimy. Całość spina postać śląskiego ”stworoka Utopla„ sympatycznego psotnika mieszkającego w okolicy osady. „Utoplec” nie jest łatwym i miłym sąsiadem, ale na szczęście zostaje ujarzmiony. Finał widowiska, to wspólna wieczerza podczas której nasi aktorzy dzielą się chlebem z widzami, podkreślając fakt ich integralności.

Centralne Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice, Stadionowa 7a

SGPR Jastrzębie Zdrój: sprzęt poszukiwawczy i pokaz psów ratowniczych – pokaz

Zaprezentowanie sprzętu wykorzystywanego podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeprowadzenie pokazu umiejętności psów ratowniczych przez Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Jastrzębie Zdrój.

 

Muzeum Prasy Śląskiej - Pszczyna, Piastowska 26

Teresa Werner – koncert

Teresa Werner to artystka, piosenkarka, od 16 roku życia związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ślązaczka pochodząca z Nakła Śląskiego. Występowała na najbardziej prestiżowych scenach świata między innymi na Broadway’u i w Carnegie Hall w Nowym Yorku. W 1991 roku reprezentowała Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na festiwalu piosenki ludowej w Republice Południowej Afryki, na którym zajęła 1 miejsce. Jej występy obejmowały Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. Autorka tekstów. W swoim dorobku artystycznym posiada płyty o statusie złotym i platynowym.

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy - Rybnik, ul. Mościckiego 3

Hirek Wrona – Dyskoteka pod szybami. – koncert

Hirek Wrona, właśc. Hieronim Roman Wrona – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy, niezależny publicysta, DJ, DVJ. W latach 1991–2006, na przemian z Markiem Sierockim, prowadził blok muzyczny w programie informacyjnym Teleexpress. Na terenie kopalni poprowadzi dyskotekę w przekroju muzyki lat od 70 tych do hitów obecnych.

 

Browar Obywatelski - Tychy, ul. Browarowa 15

Teatr ognia – przedstawienie

Żaru tej nocy doda występ Teatru Ognia INFERIS z pokazem do mocnej, grungowej muzyki hardrockowej. To brzmienia, światła i efekty pirotechniczne, które dobrze podsumują całą INDUSTRIADĘ. Trzeba tu być!

 

Szyb Maciej - Zabrze, ul. Srebrna 6

Maszyna wyciągowa – pokaz

Uruchomienie zabytkowej maszyny wyciągowej w Szybie Maciej to niecodzienna okazja do zobaczenia na własne oczy blisko stuletniej maszyny wyciągowej, która niegdyś pozwalała na transport urobku, materiałów oraz ludzi, którzy pracowali w rejonie dawnego Szybu Maciej.

 

Sztolnia Królowa Luiza - Strefa Carnall - Zabrze, ul. Wolności 410

Potańcówka – Strefa relaksu HIT

Zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu The Gatners.

 

 

Pozostałe atrakcje, jakie polecamy:

 

 

Stara Fabryka - Bielsko-Biała, Pl. Żwirki i Wigury 8 [Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej]

Zielony warsztat – kwietnik – warsztaty kreatywne  

Zapraszamy na warsztat ozdobnego tworzenia kwietników. Każdy uczestnik, dzięki wykonaniu prostych węzłów, przy użyciu kolorowych sznurków, stworzy piękną dekorację ścienną.

 

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - Bytom, ul. Reja

Ci którzy czuwają – pokaz

Kolejowe Ratownictwo Techniczne z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach pokaże, że pomimo „fajrantu” na kolei ktoś zawsze czuwa. Poza pokazem sprzętu, odbędzie się także pozorowana akcja ratownicza na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy o godzinie 13:45 oraz 15:45

 

Muzeum Hutnictwa - Chorzów, ul. Metalowców 4a

Taniec Młotów – pokazy pracy młotów hutniczych – pokaz pracy maszyny

Po raz pierwszy w historii Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchamiamy spektakularne młoty. Maszyny poruszające się na jałowym biegu w atrakcyjny sposób zobrazują mechanikę kucia, jako jednej z metod obróbki plastycznej stali. Pokazom towarzyszyć będzie komentarz kowali obsługujących maszyny.

 

Szyb Prezydent wraz z Kompleksem Sztygarka - Chorzów, ul. Piotra Skargi 34 a-d

Biesiadne kufle – warsztaty plastyczne

Jak śląskie biesiady… to i kufle! Podczas warsztatów pod Wieżą Wyciągową Szybu Prezydent uczestnicy Industriady będą mogli stworzyć swój własny, spersonalizowany kufel. Przygotowane zostaną szablony, dzięki którym będzie można namalować na szkle symbole związane ze Śląskiem, jednak podczas tych warsztatów ogranicza nas tylko fantazja! Stwórz z nami jedyną w swoim rodzaju pamiątkę z Święta Szlaku Zabytków Techniki.

 

Browar Zamkowy Cieszyn - Cieszyn, Dojazdowa 2 (wejście od strony Wzgórza Zamkowego)

Jak powstaje piwo? - pokaz

Pokaz warzenia piwa powiązany z prelekcją podczas, której będzie można zobaczyć z czego składa się piwo i jak powstaje. Pokaz poprowadzą Piwowarzy Domowi Tustela – Maciej Krakowiak i Dominik Staniek. Początek o godz. 12.00 na dziedzińcu Browaru Zamkowego (wejście od strony Wzgórza Zamkowego).

 

Familoki - Czerwionka-Leszczyny, ul. Hallera, Kombatantów, Mickiewicza, Słowackiego, Szkolna, Wolności

Jo by Cie broł - Roszak Show – koncert

Roszak Show to grupa muzyków, którzy wychowali się na muzyce pop/rocka lat 80’ i 90’, śpiewanej przez naszych idoli po angielsku albo po polsku. Pomyśleli, że fajnie byłoby grać taką muzykę z tekstami osadzonymi w „Ślonskij Godce” i stworzyć program, który na długo pozostanie publiczności w pamięci. Zapraszamy wszystkich do zabawy podczas show.

 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - Częstochowa, Park im. ks. Stanisława Staszica

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami i pracownikami Działu Historii Muzeum przybliży wszystkim to, jak wyglądała niegdyś codzienność na kopalniach rud żelaza Częstochowskiego Obszaru Rudonośnego. Ponadto zaprezentowana zostanie technika pracy na kopalniach rud, która była bardzo specyficzna dla naszego regionu, a także „górnicze sposoby” spędzania wolnego czasu i świętowania.

 

Muzeum Historii Kolei - Częstochowa, ul. Pułaskiego 100/120

Przejażdżka drezyną – pokaz pracy maszyny

Przejazd drezyną trwa ok. 10 minut. Podróż odbywa się na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej. Okazja taka trafia się w Częstochowie raz na rok, właśnie dzięki INDUSTRIADZIE. Niepowtarzalna możliwość poczucia wiatru we włosach na pędzącym po torach pojeździe.

Marina Gliwice na Kanale Gliwickim - Gliwice, Portowa 28

Rejs łodzią motorowa – rejs statkiem

Rejs 4-osobową łodzią motorową po Porcie Gliwice. Możliwość samodzielnego sterowania pod okiem kapitana. Zwiedzamy Port Gliwice, podpływamy pod strefę przeładunku węgla i pod terminal kontenerowy.

 

Muzeum Technik Sanitarnej - Gliwice, ul. Edisona 16

O! Sole – warsztaty kreatywne

Sól niepozorna domowa przyprawa ma niezwykłe zastosowanie w walce o zdrowie, piękno i czysty dom. Podczas spotkań warsztatowych uczestnicy poznają różnorodność soli uzdrowiskowych, leczniczych, ziołowych oraz spożywczych. Zapoznają się z ich składem, kolorem, strukturą, smakiem, zastosowaniem w kosmetyce, leczeniu i kuchni. Każdy uczestnik skomponuje i zabierze do domu swoją własną mieszankę dostosowaną do indywidualnych potrzeb kosmetyczno-zdrowotnych.

 

Browar Mokrskich - Katowice, ul.Ks. Bpa H. Bednorza 2a-6

Zostań piłkarzem – zawody sprawnościowe HIT

Zawody sportowe dla najmłodszych.

 

Fabryka Porcelany Katowice, ul. Porcelanowa 23

Karuzela Wenecka dla wszystkich – jarmark

Karuzela wenecka to kultowy i nieodzowny element jarmarków, festynów i imprez plenerowych w naszym regionie-  więc musicie skorzystać z takiej atrakcji!

 

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia - Katowice, ul. 11 listopada 50

Industrialny Labirynt PAC-MANA – pokaz pracy maszyny

Olbrzymi labirynt w Walcowni stworzony na bazie oryginalnej mapy z gry PAC-MAN zostanie zbudowany z historycznych maszyn cyfrowych (szerzej znanych jako komputery). W ramach atrakcji przygotowanych przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki będziecie mogli – między innymi – zagrać w kultowego PAC-MANA na największym joysticku w Polsce. Gwarantujemy mnóstwo dobrej zabawy, sentymentalny powrót do przeszłości i rozrywkę dla całych rodzin.

 

Osiedle Nikiszowiec - Katowice, ul. Rymarska 4

Górnicza potańcówka – występ HIT

Na finał Industriady zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. Potańcówki były kiedyś popularną formą spędzania wolnego czasu i zabawy. Czemu więc nie wrócić do tej dobrej tradycji, zwłaszcza, że akompaniować nam będzie na żywo tradycyjna górnicza Orkiestra Dęta Wieczorek, związana z górniczym osiedlem od początku jego istnienia.

 

Stacja Biblioteka - Ruda Śląska, Dworcowa 33

Rzucę okiem na świat – pokaz multimedialny HIT

Główna hala dworcowa. Za pośrednictwem gogli VR zapraszamy w podróż dookoła globu – podwodne światy, dżungle, metropolie na wyciągnięcie ręki. Można też odwiedzić jeden ze światów magicznych – obronić zamek przed atakiem ogrów lub błądzić po upiornych lochach.

 

Park Tradycji - Siemianowice Śląskie, E. Orzeszkowej 12 [Siemianowickie Centrum Kultury]

Bajtle na plac, a ojce... – zabawy dla dzieci

 „BAJTLE NA PLAC, A OJCE…” – blok rozrywkowo-animacyjny poświęcony będzie najpopularniejszym sposobom spędzania czasu wolnego przez dzieci ze środowisk robotniczych oraz ich rodziców:

– gra fabularna – quest

– śląsko godka a graczki – nauka śląskiej godki przez zabawę w wykonaniu aktorów Teatru TRIP

– Marek Szołtysek: graczki i zabawy śląskie

– Śląskie Bajery – kapela podwórkowa

 

Będziemy skupiać się na dziecięcych zabawach podwórkowych oraz rozrywkach i hobby osób dorosłych zatrudnionych w przemyśle. Uwagę poświęcimy zarówno czasowi wolnemu dnia codziennego (czas po pracy w dni robocze), jak i czasowi świątecznemu (uroczystości, odpusty, festyny, zawody sportowe itd.).

 

Wieże KWK Polska - Świętochłowice, ul. Wojska Polskiego 16C

Fajer po szychcie - De Silvers – koncert HIT

Koncert idealnie nadający się na Śląski fajrant. Utwory tworzone przez niezwykłych ludzi zanurzone w śląskiej tradycji i kulturze.

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra - Tarnowskie Góry, Szczęść Boże 81

Nie taki diabeł straszny – zwiedzanie fabularyzowane HIT

Fabularyzowane zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej, scenki rodzajowe, światło, projekcje, animacje. Zanim pójdziemy na fajrant sztygar musi odebrać pracę wykonaną na przodku. Ponieważ górnicy kruszcowi nie wiedzieli, czy w kolejnym miesiącu wrócą w to samo miejsce, w ostatnim dniu nie podejmowali żadnych prac na dole. Te końcowe szychty zawsze były okazją do świętowania. Do głowy przychodziły im wówczas różne dziwne pomysły, a w chodnikach ni stąd ni zowąd pojawiały się duchy, straszki i inne poczwary. Były także toasty i mianowania na wyższe stopnie górnicze.

 

Browar Obywatelski - Tychy, ul. Browarowa 15

Beksiński na Śląsku - festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego – wystawa malarska

Od 18 czerwca 2022 do 23 września 2022 r. w Tichauer Art Gallery w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach trwa wyjątkowy festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego „Beksiński na Śląsku”. Obejmuje on wystawę 55 oryginalnych obrazów artysty. Jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego słynnego malarza.

 

Szyb Maciej - Zabrze, ul. Srebrna 6

Maszyna wyciągowa – pokaz HIT

Uruchomienie zabytkowej maszyny wyciągowej w Szybie Maciej to niecodzienna okazja do zobaczenia na własne oczy blisko stuletniej maszyny wyciągowej, która niegdyś pozwalała na transport urobku, materiałów oraz ludzi, którzy pracowali w rejonie dawnego Szybu Maciej.

 

Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych - Żarki, ul. Ofiar Katynia 5

Zagroda ze zwierzętami Młynarki Eweliny – pokaz HIT

Gości Industriady zachęcamy do odstresowania się w kontakcie z naturą. Przy Starym Młynie pojawią się koziołki, króliki i alpaki. Dla ludzi ciężkiej pracy naturalną potrzebą było właśnie zajmowanie się hodowlą lub uprawą. W zagrodzie można będzie karmić zwierzęta. Będą pod opieką Młynarki Eweliny, która zaprezentuje zwierzęta, opowie, o ich zwyczajach, terapeutycznym działaniu.

 industriada

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  229
Pogoda
Katowice