Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - najlepszym produktem turystycznym 2022! Przyznano Złoty Certyfikat POT!

Data publikacji:
16 Grudzień 2022
Odsłuchaj tekst
Certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego” Polskiej Organizacji Turystycznej to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. W tym roku zdobyły go dwa obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nadawany jest on tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym.  Od roku 2003 kapituła powoływana przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej wyłania laureatów w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Certyfikaty POT stały się symbolem profesjonalnych produktów turystycznych, a uroczystości związane z ogłoszeniem listy laureatów zyskują wymiar najważniejszych wydarzeń  kalendarzu branży turystycznej.
Od roku 2003 kapituła powoływana przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej wyłania laureatów w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Certyfikaty POT stały się symbolem profesjonalnych produktów turystycznych, a uroczystości związane z ogłoszeniem listy laureatów zyskują wymiar ważnych wydarzeń w jesiennym kalendarzu branży turystycznej.
Warto przy tej okazji zauważyć, że  Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej mają na Szlaku Zabytków Techniki swoją historię i towarzyszom mu już od  ponad 15 lat!
Pierwszy certyfikat dla Szlaku jako obiektu turystycznego został przyznany 25 października 2007. Wtedy Szlak Zabytków Techniki wyróżniony został certyfikatem Najlepszy Produkt Turystyczny w 2007 roku nadawanym przez Polską Organizację Turystyczną.
W następnym roku,  20 listopada 2008 Szlak Zabytków Techniki został wyróżniony już najwyższym odznaczeniem - Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce. Był to pierwszy tego typu certyfikat w historii przyznany przez POT, ponieważ przyznany został szlakowi turystycznemu.
W kolejnych latach docenione zostało również Święto Szlaku Zabytków Techniki.  Industriada swój pierwszy certyfikat POT otrzymała w 2013 roku.
W roku 2016 zdobyła już Złoty Certyfikat.  Aby ubiegać się o przyznanie Złotego Certyfikatu konieczny był twórczy rozwój produktu. W trakcie tych trzech lat Industriada  dojrzała jako festiwal. Liczba uczestników wzrosła z 75 tys. w 2014 roku do 90 tys. w roku 2016, a zgodnie z oczekiwaniami odwiedzających dotychczas jednodniowe święto wydłużone zostało o piątkowy „rozruch maszyn”. Zwiększono liczbę miast uczestniczących. Poszerzono również dostępność obiektów poprzez rozwój systemu bezpłatnego transportu.
Dwa lata później doceniony został Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, który otrzymał certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny 2018 roku”. Wyróżnienie to przyznała Polska Organizacja Turystyczna podczas gali, która odbyła się 26 listopada w Warszawie. Doceniono atrakcyjność, nowatorstwo i udogodnienia dla turystów oraz promocję. 
W następnym roku wyróżniona została Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, która została nagrodzona Złotym
Certyfikatem w 2019 roku. Doceniony został jej walor historyczny, edukacyjny oraz międzynarodowy, udokumentowany decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" wpisał na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W tym roku Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu nagrodzone zostały Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W uznaniu za ich rozwój, kompleksowość i bogatą ofertę turystyczno-kulturalną zdobyły to najwyższe odznaczenie! Zabrzańskie obiekty są jednymi z najchętniej odwiedzanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Zapraszamy niezmiennie do odwiedzenia Szlaku Zabytków Techniki - produktu turystycznego docenianego, rekomendowanego i nagradzanego!
zcpot
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  50
Pogoda
Katowice