ZABRZAŃSKA KOPALNIA GUIDO ZAPRASZA TURYSTÓW

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
W czerwcu tego roku staraniem Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach otwarto dla ruchu turystycznego Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. To jedyna tego typu w Europie atrakcja turystyczna, oceniana przez fachowców jako „perełka” na szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Turyści mogą zjeżdżać klatką górniczą do kopalni na poziom 170 m, wkrótce też zostanie udostępniony poziom 320 m.
Instytucje tego typu istnieją w Niemczech , Walii i Francji - tam jednak zjazd jest symulowany.

Zabytkowa Kopalnia Guido oferuje wiele turystycznych atrakcji - od pięknie zachowanych XIX wiecznych stajni końskich, po wielkogabarytowe maszyny górnicze. Wszystko odpowiednio ubarwione światłem i efektami audiowizualnymi.
Zwiedzający mogą zakupić różnego rodzaju pamiątki - w większości ręcznie wykonane przez artystów śląskich.

Oprócz atrakcji muzealnych Kopalnia Guido uruchamia projekt „Poziom Sztuki”, którego celem będzie generowanie wydarzeń kulturalnych takich jak: Teatr Podziemny, Kino Podziemne, galerie, wystawy, koncerty, spotkania z twórcami.
W planie jest także otwarcie restauracji z kuchnią śląską.

Autentyczność, unikatowość Kopalni Guido jest jej niezaprzeczalnym atutem i z całą pewnością zwiedzający wyjadą z Guido z bogatą wiedzą o warunkach panujących w kopalni, procesach wydobycia węgla, historii rozwoju technologii górniczych oraz kulturze ślaskiej.

W dłuższej perspektywie kopalnia może stać się wizytówką Szlaku Zabytków Przemysłowych nie tylko Zabrza, ale całego regionu. Rozwój markowych produktów turystyki industrialnej stanowi jeden z aktualnych priorytetów Unii Europejskiej, dlatego też przywiązuje się coraz większą wagę do zachowania dziedzictwa przemysłowego.

Ogromne zainteresowanie jakie wzbudza otwarta kopalnia, daje nadzieję, że z czasem zainteresowanie będzie rosło, tym bardziej, że w strukturach Zabytkowej Kopalni Guido powstanie z inicjatywy Światowej Organizacji Turystycznej Międzynarodowy Ośrodek ds. Dokumentacji Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego. Ośrodek otrzymał już patronat Ministerstwa Gospodarki.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido to instytucja kulturalna na miarę XXI wieku godnie reprezentująca potencjał postindustrialny Śląska na arenie europejskiej turystyki poprzemysłowej.

Uroczyste otwarcie Zabytkowej Kopalni Guido odbyło się 15 czerwca 2007 roku.
Więcej informacji na stronie www.kopalniaguido.pl.
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  14
Pogoda
Katowice