Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie
Jeszcze nie jest obiektem Szlaku Zabytków Techniki, ale ze względu na swoją unikatowość niewykluczone, iż będzie w przyszłości jednym z nich.Oferta z zakresu turystyki bazującej na dziedzictwie przemysłowym regionu staje się z każdym rokiem coraz bogatsza. Dzięki działaniom pasjonatów i kolekcjonerów powstają kolejne placówki, w których gromadzone są ślady dawnej techniki. Tropiąc industrialne zabytki w regionie śląskim, warto również zajrzeć do Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach.
Obiekt ten nie znajduje się jeszcze na Szlaku Zabytków Techniki ale niewykluczone, iż ze względu na swoją unikatowość będzie w przyszłości jednym z nich.

Maszyny do pisania to sukces wielu ojców. Wynalezienie maszyn do pisania przypisuje się Amerykanom, choć wielu wynalazców także europejskich zajmowało się ich konstruowaniem.
Pierwsze wzmianki o mechanicznym odbijaniu liter sięgają roku 1714. Pierwszy patent od królowej Anglii uzyskał Henry Mill.

Całą historię powstania maszyny do pisania można prześledzić i co najważniejsze zobaczyć właśnie w Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach. Podziwiać można stałą ekspozycję maszyn do pisania, liczenia oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z biurem i pismem z przełomu XIX i XX w.
Jako ciekawostkę można zobaczyć maszynę do pisania zbudowaną częściowo z drewna z pismem niewidocznym lub maszynę do pisania bez klawiatury.

Muzeum powstało na bazie gromadzonych zbiorów przez prywatnego kolekcjonera a zarazem mechanika maszyn biurowych. Jan Kałuża przez okres 37 lat zgromadził ponad 300 eksponatów. Właściciel kolekcji na terenie całej Polski zorganizował ponad 40 wyjazdowych wystaw a w kalendarzu są zapisane następne terminy.

Muzeum jest przyjazne dzieciom. Przygotowano dla nich specjalne atrakcje oraz niespodzianki.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie
tel. 0-32-227-39-94, tel. 0-604-808-990
lub na naszej stronie: www.muzeum-typewriter.pl
można też do Muzeum napisać: biuro@muzeum-typewriter.pl

wstęp 4 zł.
grupy zorganizowanie 3 zł

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA
od poniedziałku do soboty w godz. 10,00 do 16,00
Tychy, ul. Wojska Polskiego 18
(róg ulicy Budowlanych i Wojska Polskiego osiedle A)
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  105
Pogoda
Katowice