Nietoperz w świątyni!

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Zapraszamy na przedpremierową prezentację biografii Jerzego Nowosielskiego autorstwa Krystyny Czerni „Nietoperz w świątyni Biografia Jerzego Nowosielskiego”- 14 kwietnia (czwartek) godzina 18:00. Wydawcą tej oczekiwanej pozycji jest Wydawnictwo Znak.Niezwykłe wydarzenie!

Prapremiera jednej z najważniejszych książek roku odbędzie się w Gliwicach!

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”. Tak powiedział o Nowosielskim Tadeusz Różewicz, oddając w sposób doskonały dualizm tego nieprzeciętnego człowieka i genialnego artysty. Krystyna Czerni dostrzegła w dodatku, że życie malarza stało się jakby soczewką, skupiającą w sobie wszystkie rozterki i dramaty mieszkańców naszej części Europy. W tym kontekście książka z całą pewnością wykracza poza ramy biografii jednostki. Zakończmy cytatem: „Ta książka to wielka sprawa: biografia napisana tak odważnie i jednocześnie z taką czułością. Z troską o każdy detal, każdy cień, cierń. Przy tym prosto, przezroczyście, bez retorycznej nadwyżki. Z tych powodów zresztą to lektura bolesna. Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone”. Tak stwierdził Wojciech Bonowicz i miał rację!

Jerzego Nowosielskiego ludziom znającym polską kulturę nie trzeba przedstawiać. Niedawno zmarły wybitny malarz jest prawdziwą ikoną polskiej sztuki współczesnej. Był malarzem, rysownikiem i scenografem. Mniej osób wie, że także teologiem prawosławnym. Pozostawił po sobie również teoretyczne prace dotyczące malarstwa. Należał do najwybitniejszych współczesnych malarzy ikon. Krystyna Czerni jest krytykiem

i historykiem sztuki, pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki UJ. Znamy ją z licznych publikacji oraz z programów telewizyjnych traktujących o sztuce. Jest miedzy innymi autorką monografii „Tadeusz Kantor: malarstwo i teatr, przewodnik po twórczości artysty”. Dla nas najważniejsze jest jednak, że autorka biografii Jerzego Nowosielskiego pochodzi z Gliwic! Podczas spotkania Muzeum w Gliwicach Krystyna Czerni wygłosi wykład przybliżający postać Jerzego Nowosielskiego.

Podczas spotkanie będzie można nabyć książkę.

Organizatorami spotkania są: Wydawnictwo Znak i Muzeum w Gliwicach.
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  10
Pogoda
Katowice