Muzeum Górnictwa Węglowego ma już 30 lat!

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Obchody jubileuszu 30-lecia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - z tej okazji przygotowano specjalny wieczór, w ramach którego promowany będzie album „Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej” .

Rok 2011 jest więc dlaMuzeum Rokiem Jubileuszowym. Na zewnątrz wyraża się to m.in. okolicznościowym logo używanym w tym tylko roku. Poczta Polska wydała pamiątkowy znaczek dla filatelistów. Pod znakiem Jubileuszu stoją także wszystkie odbywające się w tym okresie imprezy i wystawy.

Początki

30 lat temu, w styczniu 1981 roku, minister górnictwa powołał do istnienia Muzeum Górnictwa Węglowego. Placówka została zorganizowana w oparciu o zbiory zlikwidowanego w 1972 r. Związkowego Muzeum Górniczego w Sosnowcu i zbiory górnicze Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Pierwszą wystawę w remontowanym wciąż jeszcze wtedy budynku otwarto na Barbórkę’79, jeszcze przed formalną inauguracją działalności.
Siedzibą placówki stał się budynek dawnego starostwa powiatowego. Jest to budowla pochodząca z 1874 roku, służąca pierwotnie rajcom i urzędnikom, a od 1927 r. oddana w użytkowanie szkolnictwu. Budynek wybudowano w stylu eklektycznym.
Muzeum powstało z inicjatywy dr Bronisława Rudnickiego, pracownika Wyższego Urzędu Górniczego. W tamtym czasie było jedyną tego typu placówką w Polsce, działającą w obszarze górnictwa węglowego. Od 1999 roku Muzeum działa jako placówka kultury samorządowego Województwa Śląskiego.

W ramach jubileuszu promowany będzie album „Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej”.

Obrazy śląskich naiwistów prezentuje szeroko najnowsze wydawnictwo Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w postaci niepowtarzalnego albumu „ Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej”.
Feria kolorów w malarstwie Ludwika Holeszy, bogactwo scen rodzajowych w pracach Romualda Nowaka, niepowtarzalna forma postaci z obrazów Pawła Wróbla, surrealistycza wizja świata Erwina Sówki, melancholia i bajeczny kolor prac Ewalda Gawlika, bogactwo śląskiej ikonografii na płótnach Franciszka Kurzeji, ekspresyjne obrazy Krzysztofa Websa – to tylko kilka przymiotników, które oddają niecodzienne piękno płócien śląskich malarzy zestawionych w tym albumie.
Album powstał dzięki zaangażowaniu pracowników kilku muzeów i ilustruje obrazy pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Teksty do albumu zostały opracowane przez specjalistkę w zakresie sztuki nieprofesjonalnej –Jadwigę Pawlas Kos, Kierownika Działu Plastyki Muzeum Miejskiego w Zabrzu.
Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego
i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Patronat honorowy nad albumem objęli: Adam Matusiewicz Marszałek Województwa Śląskiego i Małgorzata Mańka – Szulik Prezydent Miasta Zabrze.
Projekt graficzny albumu: Mstudio.
Wszelkie informacje na temat wydawnictwa i możliwości zakupu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www. muzeumgornictwa.pl oraz pod nr. tel.: 32/ 271-88-31 wew.: 29.
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  4
Pogoda
Katowice