Maleńczuk w dąbrowskiej Sztygarce

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Działające przy Pałacu Kultury Zagłębia stowarzyszenie twórców "Zielone Słonce" firmuje powstający przy współpracy z Muzeum Miejskim "Sztygarką" teledysk Macieja Maleńczuka "Oli Ola" z najnowszego albumu artysty - "Psycho Country".
Twórcy teledysku znaleźli plenery w niepowtarzalnych wnętrzach Kopalni Ćwiczebnej – jedynej w Zagłębiu Dąbrowskim podziemnej trasie turystycznej.

Warty zauważenia jest fakt, że projekt ten w reżyserii działającego od ponad 20 lat w Zagłębiu Śląsko Dąbrowskim Pawła Bogocza, to już kolejna jego wspólna realizacją z Maleńczukiem. Poprzednie prace Bogocza, czyli np. premierowo prezentowana w ramach przeglądu kabaretowego PKZ "Debeściak" - "Wolność słowa" - została nagrodzona statuetka "Fryderyka" jako " Najlepsze polskie muzyczne video" czy 4 nominacjami na międzynarodowym festiwalu wideoklipow "Yach Film" w Gdańsku (najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza kreacja aktorska i grand prix). Pomysł Bogocza spodobał się tak bardzo, ze scenariusz został powtórzony przez amerykańska super grupę R.E.M ("Bad Day") - nagrywającą dla tej samej co Maleńczuk firmy. Wydarzenie to odbiło się głębokim echem w branży muzycznej - gdyż nigdy wcześniej polscy reżyserzy videoklipów nie inspirowali amerykańskich wykonawców z tzw. pierwszej ligi...

Nagrodzony statuetką "Yach Film" za najlepszy scenariusz roku był także teledysk Maleńczuka "Dawna dziewczyno" stworzony przez Pawła Bogocza w pobliskim Świerklańcu. Wielkim sukcesem okazał sie uznawany za pierwszą polską "złotą płytę dvd" zbiór kilkunastu prac jakie Bogocz stworzył do piosenek najwybitniejszego, najpopularniejszego naszego barda przełomu wieków -który został wydany w Polsce przez Warner Music pod znamiennym tytułem "Wolność słowa". Warto wspomnieć ze wszystkie umieszczone tam prace powstały w plenerach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina - będąc znakomitym elementem promocji regionu i swoistym, osobistym darem Bogocza dla lokalnej społeczności...

Stowarzyszenie "Zielone Słonce" z duma podkreśla - że międzynarodowe, ogólnopolskie sukcesy artystyczne są możliwe nie tylko z największych ośrodków kulturowych w Polsce. Jak widać - Zagłębie to już wreszcie nie tylko miejsce narodzin wielu wybitnych polskich artystów, lecz jak widać to na przykładzie Pawła Bogocza - jest to już także miejsce działań twórczych na skale dotąd w naszym regionie niezauważalną.

Premiera pracy jaka została zrealizowana w Dąbrowie przewidziana jest na koniec wakacji.
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice