Jarmark na Nikiszu 2012

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Już w najbliższy weekend, 8-9 grudnia 2012 roku, zachecamy do odwiedzenia Jarmarku na Nikiszu. Już po raz piąty będzie można skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Centrum Aktywności Lokalnej w Katowicach -Nikiszowcu. Zachęcamy do zapoznania się z programem imprezy: 

Sobota 8 grudnia

Od 13:00 do 18:00 ok. 15-20 stoisk handlowych (uwaga! będzie ich mniej niż w niedzielę), mała gastronomia, karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja.

Ok. 14:00 w domu katechetycznym Parafii św. Anny odbędą się warsztaty wyrobu fińskich domków z piernika z możliwością degustacji dla szczególnie zaangażowanych w proces tworzeniaJ. Warsztaty prowadzą Agnieszka Kotulska-Rahunen i Kimmo Rahunen.

16:30 w Kościele św. Anny zapraszamy na prezentację i prelekcję Historia Parafii Św. Anny. Prelekcje poprowadzi Ewelina Soska – mieszkanka Nikiszowca i jednocześnie profesjonalny przewodnik po Górnym Śląsku. Prezentacja to jeden z elementów projektu „Chodzona Historia Nikisza” , który realizujemy w tym roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu.

17:30 w Muzeum Historii Katowic – spotkanie i prezentacja zdjęć z dwuletniego pobytu na drugim końcu świata „Do góry nogami czyli Australia i Nowa Zelandia w obiektywie Gosi Krakowiak”. Gosia Krakowiak przez kilka lat pracowała jako asystentka Ambasadora RP w Australii. Obecnie pracuje w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, jest blogerką. Jej dewiza: „Podróżuję więc jestem. A gdy kończy podróż, to chętnie powraca do domu - docenia bowiem uroki lokalnej przestrzeni, dla której stara się robić coś pożytecznego. Uwielbia także pisać, bo jest dla niej formą podróży. Zwykle nie wraca do tych samych miejsc - bo tyle jeszcze do zobaczenia. Ale może to się zmieni - od niedawana marzy o powrocie do Australii i Nowej Zelandii...". Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Gosi Krakowiak i Marka Paściaka.

19:00 w Kościele św. Anny – koncert muzyki klasycznej polsko-fińskiego duetu DUO VITARE w składzie Agnieszka Kotulska-Rahunen (wiolonczela) i Kimmo Rahunen (gitara). Duo Vitare to dwoje utalentowanych, młodych muzyków obdarzonych niebywałą intuicją w doborze repertuaru. Zespół powstał 7 lat temu w Niemczech, w Weimarze i od samego początku regularnie koncertuje w całej Europie wykorzystując bogactwo pomysłów artystycznych. Agnieszka Kotulska-Rahunen urodziła się w Bytomiu i tu stawiała pierwsze kroki muzyczne. Jej mąż Kimmo Rahunen jest Finem, co umożliwiło muzykom fantastycznie połączyć nutę słowiańską z akordami skandynawskimi. Dzięki temu powstał duet wiolonczelowo-gitarowy, który po mistrzowsku wykorzystuje mieszankę dwóch różnych kultur i osobowości. Artyści zapraszani są do najważniejszych sal koncertowych, występują na licznych festiwalach muzycznych w Europie. Na co dzień mieszkają w małej miejscowości w Finlandii.
Niedziela 9 grudnia

Już od ok. 10:00 do ok. 18:00 stragany z rękodziełem, kuchnią śląską, wyrobami i ozdobami świątecznymi, szkłem artystycznym, malarstwem, rzeźbą, biżuterią, koronkami itp., stoiska gastronomiczne, wino grzane, ciasta Michalskich karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja.

13:30 - występ grupy Średniaków z Miejskiego Przedszkola nr 32

3:50 - występ zespołu Domisolki ze Szkoły Podstawowej nr 53

14:20 – finał konkursu na najpiękniejsze okno Nikiszowca

14:30 – Występ zespołu Trans z Gimnazjum 14

15:00 – koncert Orkiestry Dętej Kopalni Wieczorek

16:00 – widowisko dla dzieci „Wesoły Zaprzęg Świętego Mikołaja”
16.55 – losowanie choinek od Pyrlika Stalowego

17:00 – koncert zespołu USTRONSKY - finalisty programu Must Be The Music. Ustronsky to rock’n’rollowi górale z Ustronia. Laureaci opolskiego konkursu Debiuty 2009. Znakomici muzycy, w większości absolwenci Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012r. uczestniczyli w programie Must Be The Music.

Ok. 18:00 - Zimowy Pokaz Tancerzy Ognia - Walka Dobra Ze Złem

Ok. 18:30 - pokaz fajerwerków (jeśli pogoda pozwoli)

Inne niedzielne atrakcje:Będziemy kontynuować zbiórkę funduszy na odnowienie mozaiki z różami na fasadzie nad pocztą w Nikiszowcu. Akcję rozpoczęto na ubiegłorocznym Jarmarku. Obecnie czynione są starania o pozyskanie środków finansowych na kompletną i profesjonalną renowację tej fasady.
Rozdajemy żywe choinki - Stowarzyszenie Pyrlik Stalowy we współpracy z katowickim Nadleśnictwem podczas jarmarku rozda piękne żywe choinki. Wystarczy wspomóc zbiórkę na renowację mozaiki i liczyć na odrobinę szczęścia w losowaniu.
Na Jarmarku w dniu 9 grudnia będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, wspierając misję Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Akcję realizować będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic.
14:00 i 16:00 – wycieczki z przewodnikiem po Nikiszowcu (zbiórka w okolicach zakrystii Kościoła św. Anny, prowadzi Ewelina Soska).
Podczas Jarmarku prezentowany będzie system monitoringu wizyjnego. Będzie można przekonać się o precyzji systemu. Dowiedzieć się więcej o technicznej stronie przedsięwzięcia i możliwościach systemu.
Podczas Jarmarku będzie prowadzona zbiórka podpisów pod inicjatywą lokalną powołania Rady Jednostki Pomocniczej w dzielnicy Janów/Nikiszowiec.
Na Jarmarku będzie można zdobyć kolejny numer lokalnego czasopisma Magiel – Niecodziennik Nikiszowiecki, a w nim wiele ciekawych artykułów o miejscu i ludziach Nikiszowica. Gazetę wydaje stowarzyszenie Pyrlik Stalowy, wydanie grudniowe współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W niedzielę 9 grudnia będzie można zwiedzić i zapoznać się z pracą Zespołu Szkół Specjalnych Nr 7, który otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W programie koncert, prezentacje twórczości podopiecznych. Więcej informacji na stoisku szkoły na Jarmarku.
Dla dzieci poza karuzelą i pociągiem św. Mikołaja przygotowano krainę zabaw dla dzieci (w domu katechetycznym, prowadzoną przez wolontariuszy Gimnazjum Nr 14). Będą także ratownicy medyczni WOPR ze swoim sprzętem.
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  5
Pogoda
Katowice