Nowa Muzyka – industrialne atrakcje

Data publikacji:
18 Sierpień 2014
Odsłuchaj tekst

Niezwykłe rejsy po jednym z najstarszych w Europie kanałów, wycieczka do Tyskiego Browarium, zjazd pod ziemię w Kopalni Guido czy wyprawa rowerowa po Nikiszowcu? Obiekty związane ze Szlakiem Zabytków Techniki przygotowały specjalną ofertę dla uczestników festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Chcesz dowiedzieć się jak dopłynąć z Gliwic do dowolnego portu na świecie? Chcesz sprawdzić jak przed wojną transportowano węgiel i stal? Wiesz, że w centrum przemysłowego Śląska istnieje kolonia kormoranów? Wybierz się w trzygodzinny rejs po kanale wykopanym na rozkaz Adolfa Hitlera i poznaj jak fascynujący potrafi być Górny Śląsk.

Trasa, przygotowana specjalnie dla uczestników festiwalu Tauron Nowa Muzyka, obejmuje rejs do jednej z największych śluz wodnych w kraju. Położona w okolicach Pyskowic, nieopodal zbiornika Dzierżno Małe, dwukomorowa śluza zmienia poziom wody o 10 m! Dzierżno to jedna z sześciu śluz usytuowanych na Kanale Gliwickim. Podczas pracy zużywa aż 9,5 tys. m³ wody.

Poza śluzowaniem, uczestnicy rejsów będą mieli okazję przepłynąć pod starym mostem kolejowym, zobaczą obrotnicę do ładowania barek i przyjrzą się zabudowaniom łabędzkiej Huty. Nie zbraknie też czegoś dla ciała. W menu rejsowym znajdą się m. in. wędzona makrela, orzeźwiające sałatki, nietypowe sosy, domowa focaccia z pesto rukolowo-bazyliowym i gazpacio z polskich pomidorów. Dla miłośników owoców arbuz w kawałkach, a na osłodę crumble ze śliwkami i wyborna beza z owocami.

Wycieczki kanałem gliwickim zaplanowano na sobotę i niedzielę. Natomiast już w piątek można się wybrać do Tyskiego Browarium, które mieści się zabytkowym budynku kaplicy ewangelickiej z 1902 roku. Oprócz muzeum w trakcie wycieczki zobaczymy zabytkowe obiekty Tyskich Browarów Książęcych powstałych w 1629 roku, bednarnię i smolarnię z końca XIX wieku, budynek dyrekcji z 1905 roku, czynną warzelnię z 1915 roku oraz najważniejszą część potrzebną do produkcji złotego napoju – współczesną linie produkcyjną oraz rozlewniczą piwa.

Od piątku do niedzieli specjalną ofertą kusi także zabrzańska Kopalnia Guido, w której poznamy jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. W programie zwiedzania między innymi: ściana łopatowa z drewnianą obudową, kombajn chodnikowy Alpina czy potężny kombajn węglowo-bębnowy KWB. Wycieczka jest też okazją aby zrelaksować się w najniżej znajdującym się pubie w Europie.

Zapraszamy także do odwiedzania Nikiszowca, czyli osiedla, które zostało wybudowane z myślą o pracujących w pobliskiej kopalni górnikach. Bogata historia oraz ciekawa architektura początku XX wieku stwarzają niepowtarzalny klimat, który sprawia niesamowite wrażenie. Tworzy je 9 zwartych kwartałów budynków mieszkalnych, połączonych charakterystycznymi przewiązkami oraz kościół św. Anny z 1927 roku. W 2011 roku Nikiszowiec został wpisany na listę Pomników Historii, która jest początkiem starań o wpis na listę UNESCO.

Szczegóły: Centrum Kultury Katowice

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice