Podziemna kąpiel w Sztolni Czarnego Pstrąga

Data publikacji:
05 Marzec 2015
Odsłuchaj tekst

Zwykle można ich spotkać nad Zalewem Nakło-Chechło k. Tarnowskich Gór. Od czasu do czasu Morsy z Chechła Rodem szukają jednak wrażeń w nieco innych miejscach. Niedawno zażywali kąpieli w norweskim fiordzie, teraz zamierzają zejść kilkadziesiąt metrów pod ziemię i przejść 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. Dziś odbyła się próba generalna, w której wzięło udział dwoje doświadczonych miłośników lodowatych kąpieli. Wielki finał odbędzie się już w najbliższą sobotę. Będzie to prawdopodobnie pierwsze tego typu morsowanie w Polsce. 

Olga Pasamonik oraz Krzysztof Skrzypczyk przeszli całą Sztolnię Czarnego Pstrąga. Pokonanie odcinka 600-ściuset metrów zajęło im równe 20 minut. Na wszelki wypadek tuż za morsami płynęła łódź z przeszkolonym ratownikiem medycznym. Trzeba w takim przypadku dmuchać na zimne. Woda ma bowiem temperaturę zaledwie 6 stopni Celsjusza.  

Była to próba generalna przed wielkim finałem, który odbędzie się już za dwa dni. Wtedy do podziemi zejdzie nie dwóch, a ponad 30-stu morsów. Niespodzianką jest wiceprezydent Piekar Śląskich, który zamierza w sobotę dołączyć do grupy morsów. Wszyscy spróbują przejść całą sztolnię. Nietypową wędrówkę zabezpieczać będą strażacy z Sekcji Ratownictwa Wodnego OSP Orzech. Będzie to prawdopodobnie pierwsze tego typu morsowanie w Polsce. 

Pomysłodawcą nietypowej kąpieli jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Być może tego typu eventy będą organizowane częściej. Już teraz do drzwi SMZT pukają morsy ze Świętochłowic, którzy także chcą przejść przez podziemia tarnogórskiej Wenecji. 

Z pewnością sympatycy tej formy spędzania wolnego czasu  zostaną zaproszeni do Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie także można zażyć wodnych kąpieli. W tym przypadku trzeba będzie jednak poczekać do kwietnia, gdyż w kopalni prowadzony jest obecnie generalny remont.

Dzięki SMZT sezon morsowy może trwać nawet cały rok, a nie jak do tej pory przez kilka miesięcy.

 

 

Źródło (tekst):  Sztolnia Czarnego Pstrąga  /  Szczegółowe informacje o obiekcie 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice