"Podziemni" z całej Polski przyjadą do Tarnowskich Gór

Data publikacji:
05 Marzec 2015
Odsłuchaj tekst

7 marca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozpocznie się XIV edycja Ogólnopolskiego Forum Podziemnych Tras Turystycznych. Do miasta gwarków przyjadą reprezentanci blisko dwudziestu obiektów podziemnych z całego kraju. Mimo, że turystów pod ziemią nie brakuje, to coraz trudniej sprostać ich oczekiwaniom. Rozwój podziemnych inwestycji hamuje również rygorystyczne prawo geologiczne i górnicze.

Gospodarzem debaty, która w tym roku odbędzie się w Tarnowskich Górach jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - właściciel Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Podczas sobotniej konferencji głos zabiorą nie tylko "podziemni", ale także przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej, naukowcy oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Organizatorem debaty, na którą zaproszono również starostę tarnogórskiego Józefa Burdziaka oraz burmistrza miasta Arkadiusza Czecha, jest Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, w skład którego wchodzi obecnie ponad 20 tras podziemnych.

Udział w konferencji, która rozpocznie się w sobotę przed południem, zapowiedzieli przedstawiciele takich obiektów jak Piwnice Rzeszowskie, twierdze Toruń i Kostrzyn, Chełmskie Podziemia Kredowe, podziemia Opatowskie oraz Będzińskie,  Jaskinia Wierzchowska, Kowarskie Kopalnie - Kopalnia "Podgórze", Kopalnia "Liczyrzepa" - Sztolnie Kowary, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Kopalnia Soli Kłodawa, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki oraz Fort Legionów Warszawa.

Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga województwo śląskie będą reprezentowały Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka", Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza.

Szacuje się, że w całym kraju jest już ponad 180 obiektów podziemnych udostępnionych do zwiedzania. Są to nie tylko kopalnie i sztolnie, ale także jaskinie, twierdze, bunkry, piwnice, schrony, tunele i składy.  Niestety tylko część z nich jest zrzeszona w ramach Stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski. Do organizacji tej nie należą na przykład dwie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, a także Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Poprzednia konferencja "podziemnych" odbyła się w 2014 roku w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwa lata temu reprezentanci podziemnych obiektów debatowali w Kowarach.

 

Źródło (tekst): Zabytkowa Kopalnia Srebra

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  4
Pogoda
Katowice