Barbórka Fest w Szybie Maciej

Data publikacji:
25 Listopad 2015
Odsłuchaj tekst

Szyb Maciej w Zabrzu razem z Parkiem Tradycji w Siemianowicach Śląskich oraz Zabytkową Kopalnia Guido zapraszają na wyjątkową imprezę - Barbórkę Fest. I nie (tylko) dla górników. Takiej Barbórki jeszcze nie było! 

Na imprezie nie znajdziesz rolady czy golonka, biesiadnych piosenek i zabaw. Będzie za to nowe, ciepłe spojrzenie na Śląsk- jego przemiany społeczne i kulturalne. 4-go grudnia, czyli w dniu imienin Świętej Barbary, patronki górników, kopalń i Śląska goście Szybu Maciej poświętują w nietypowy sposób. 

Impreza rozpocznie się wernisażem wystawy „Mężczyźni z węgla” autorstwa Anny Kowalczyk. „Celem projektu jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków - wciąż jeszcze widzianych (w innych regionach, ale i na samym Śląsku) wyłącznie przez pryzmat kopalń, hut i ciężkiego przemysłu. Inicjatywa ma pokazać, że Śląsk stoi ludźmi sukcesu, a sukces ma niejedno imię i niejedną twarz - mówi autorka. Te niezwykłe zdjęcia znanych Ślązaków rozprawiają się z mitem i etosem pracy górniczej - w tym projekcie takimi mężczyznami z węgla, śląskimi bohaterami są np. tancerz, aktor czy, występujący na Barbórce Fest w podwójnej roli, bluesman Marek Motyka Makaron. Podczas imprezy usłyszymy śląskie pieśni w manierze delty Missisipi w jego wykonaniu.

Barbórka Fest będzie także doskonałą okazją na to, żeby przypomnieć głośną , szeroko dyskutowana kampanię „Jestem górnikiem, rozumiem Śląsk”, której autorem jest Zabytkowa Kopalnia Guido. Oprócz świetnego bluesowego grania i wystawy, można będzie również obejrzeć projekcje multimedialne autorstwa Marka Stańczyka. To fotograf słynący z dokumentowania przemian w naszym regionie.

Na stołach Barbórki Fest zagoszczą potrawy w stylu śląskiej kuchni Fusion, takie jak żymła hajera z golonkiem czy kulki z krupnioka z sosem śliwkowym. Wszystko w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie zabraknie też świetnego pisa. Pierwsze pół litra goście otrzumają w cenie biletu. Pozostałe, również z browarów niszowych, będzie można zakupić na miejscu.

Śląsk się zmienia - i Barbórka Fest jest odpowiedzią na te zmiany! Bądźcie z nami.

Bilety w cenie 30 zł ( w tym 0,5 litra piwa) już do nabycia w Szyb Maciej Restauracja i Bistro. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.30, a sama impreza o 20.00.

 

 

Źródło:  Szyb Maciej 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice